Spála je častější v zimě: Na co si dávat pozor?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Spála (scarlatina) je vysoce infekční onemocnění. Nejčastěji se vyskytuje u dětí, ale může postihnout kohokoliv.

Na spálu onemocní hlavně děti ve věku 5 až 15 let, děti do 3 let zřídka.

Spála se častěji vyskytovala v minulosti, ale setkat se s ní můžeme i v současnosti, a to hlavně kvůli zvýšené odolnosti bakterií na antibiotika.

Očkování proti tomuto onemocnění neexistuje. Neléčená spála může poškodit srdce ledviny, proto se pojďme blíž podívat, jak ji rozpoznat a správně léčit.

Jak vzniká spála?

Spála je způsobena bakteriální streptokokovou infekcí stejnou jako streptokokový zánět hltanu. Konkrétně jde o streptokoky třídy – Strepcoccus pyogenes. Pokud má například vaše dítě streptokokový zánět hltanu, může se z něho později vyvinout spála.

Příznaky se objeví do týdne od nakažení. Příčinou spály mohou být i infikované popáleniny nebo rány – ať už vaše vlastní, nebo někoho jiného. Inkubační doba (čas od nákazy, po objevení se prvních příznaků) je 2 až 4 dny, ale může být i kratší – do 12 hodin. Výskyt spály je nejvyšší v zimním období.

Jak se spála přenáší?

Infekce se většinou přenáší mezi spolužáky nebo v domácím prostředí, kde jsou lidé v blízkém kontaktu. Malé kapénky, které se vyloučí při kašli nebo kýchání, jsou přenašeče infekce.

Nakazit se je možné také z infikovaného předmětu, například sklenice. Pokud jste už jednou překonali spálu, je málo pravděpodobné, že byste se mohli nakazit znovu.

Jak vypadá spála:

  • Červená, vystouplá vyrážka – je nejcharakterističtějším příznakem spály. Výsev začíná na krku a tváři, což může připomínat spálení sluncem. Později vyrážka postupuje přes hrudník a záda, až na celé tělo. Vyrážka obvykle svědí. Po stisknutí vyrážky se může objevit bílé zabarvení v okolí. Vyrážka má obvykle drsný povrch, což pomáhá při rozlišení u lidí s tmavší pokožkou. Po vymizení vyrážky v okolí slabin a prstů se kůže může loupat.
  • Červené pruhy – hlavně v záhybech kůže, kde se vyrážka formuje do pásů. Podpaží, lokty, kolena, krk a slabiny jsou obvykle jasněji červené.
  • Červená tvář – začervenání v celé tváři, s výjimkou úst, kde se tvoří bílé okolí.
  • „Jahodový jazyk“ – hrbolatý a začervenalý.
spála-malinový-jazyk
Zdroj foto: Shutterstock.com

Méně specifické příznaky:

  • Zarudlé, bolavé hrdlo – spolu s horečkou a zvětšenými uzlinami patří k prvním příznakům. Tyto a další příznaky (uvedené níže) jsou však nespecifické a vyskytují se často i při jiných onemocněních.
  • Bělavý povlak na mandlích.
  • Bolesti hlavy a těla.
  • Nevolnost, zvracení, bolesti žaludku.
  • Těžkosti s polykáním.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud má vaše dítě (nebo vy) výše uvedené příznaky, bezodkladně vyhledejte lékaře. Pokud už byla spála diagnostikovaná, ale příznaky se po dobu léčby nezlepšují anebo zhoršují, je nutno opětovně navštívit lékaře.

Diagnostika spály

Při podezření na spálu lékař zkontroluje hrdlo uzliny, zeptá se na teplotu, zimnici, nevolnost, ztrátu chuti k jídlu a jiné nespecifické příznaky. Také bude sledovat vyrážku – jejich texturu a vzhled.

Dále může udělat rychlý streptokokový test – výtěr z hrdla. Jeho výhodou je rychlost, výsledek je známý za 5 minut. Nevýhodou je jeho menší spolehlivost – v porovnání s kultivací, když se rovněž dělá výtěr z hrdla, ale výsledek je zaslán do laboratoře. Lékař může použít obě metody (kombinovaně).

Léčba

Spála není onemocnění, které se spontánně vyléčí, proto je nutno začít s léčbou okamžitě. Léčba je podobná jako při streptokokové infekci hltanu. Lékař vám (nebo dítěti) předepíše antibiotika – peniciliny.

Peniciliny nesmíte užívat při alergii na peniciliny. Opatrní byste měli být i tehdy, pokud máte nějaké alergické onemocnění, například astmasennou rýmu či kopřivku, protože i to zvyšuje riziko, že na peniciliny (nebo jiná antibiotika, uvedené níže) budete alergičtí.

Opatrnost je potřebná i tehdy, když máte nějaké onemocnění jater nebo ledvin. Přestože peniciliny jsou velmi bezpečná antibiotika, určité nežádoucí účinky se mohou vyskytnout. Při přecitlivělosti na penicilin dojde k alergické reakci. Příznaky se objeví často krátce po užití penicilinu.

spála-penicilin
Zdroj foto: Shutterstock.com

Alergie se projevuje různě, například ztíženým dýchánímkopřivkou – červená, hrbolatá vyrážka na těle, může též svrbět; poklesem krevního tlaku. Jinými příznaky jsou podrážděné, vodnaté oči, svědění v nose, svrbění na jiných místech těla, stažené hrdlo. Případné nežádoucí účinky (spojené s léčbou antibiotiky): nevolnost, průjem a zvracení.

Pokud jste alergičtí na peniciliny, lékař vám předepíše jiná antibiotika, a to ze skupiny cefalosporinů nebo klindamycinazitromycin, případně klaritromycin. Cefalosporiny (například cefalexincefadroxil) je potřebné užívat opatrně poprvé, pokud máte alergii na peniciliny, protože někteří lidé, kteří jsou alergičtí na peniciliny, jsou alergičtí i na cefalosporiny.

Azitromycin

Pokud máte nějaké onemocnění jater a po dobu léčby zpozorujete příznaky, jako slabostžloutenku anebo tmavě zbarvenou moč, kontaktuje svého lékaře. Azitromycin se podává opatrně při zpomaleném tepu, srdeční nedostatečnosti (projevuje se často dýchavičností při nenáročné fyzické aktivitě), poruchách srdečního rytmu, resp. nervových a psychických poruchách.

Lékaře byste měli ihned kontaktovat i v případě, že se u vás objevuje vodnatý krvavý průjem či kolikovité bolesti břicha spojené s horečkou.

Antibiotika užívejte zodpovědně

Antibiotika zkrátí čas, kdy jste infekční pro ostatní, urychlují vyléčení a zabraňují komplikacím. Vždy důsledně doužívejte celé balení, tablety užívejte ve stanovených časech a s léčbou nepřestávejte ani po vymizení příznaků. Při nesprávném užívání antibiotik by totiž mohla část bakterií přežít, a nemoc by tak nemusela být doléčená, případně by vám antibiotika v budoucnosti už neúčinkovala.

Antibiotika nepůsobí jen proti škodlivým bakteriím, ale i proti těm prospěšným, například v našem trávicím traktu. Proto pokud jste náchylní na trávicí těžkosti či vaginální infekce, po dobu antibiotické léčby užívejte i probiotika, ale minimálně s 2-hodinovým odstupem. Probiotika obnoví střevní mikroflóru a sníží riziko trávicích těžkostí (spojených s užíváním antibiotik).

spála-u-dítěte
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak předejít nakažení ostatních?

Dítě izolujte od spolužáků na minimálně 24 hodin od prvního užití antibiotik, anebo pokud má stále zvýšenou teplotu. Je vhodné, abyste informovali učitele o možném nakažení jiných dětí. Nakažení jiných lidí je rizikové:

  • v období, kdy už jste nemocní, ale ještě se u vás neobjevily první příznaky,
  • do 24 hodin od prvního užití antibiotik,
  • 2 až 3 týdny při neužívaní antibiotik.

Vyléčení spály trvá přibližně týden, ale kůže se může olupovat delší čas. Aby nedošlo k nákaze dalších lidí, zůstaňte doma minimálně 24 hodin od první dávky antibiotik, umývejte si rucevětrejte, nepoužívejte společné nádobí a předměty (se zdravými členy domácnosti), přikrývejte si ústa kapesníkem při kašli a kýchání, a kapesník ihned po použití vyhoďte.

Domácí léčba, která je nápomocná při léčbě spály:

  • Kloktání slanou teplou vodou – pomáhá při bolesti hrdla a snižuje zánět.
  • Léky na bolesti – ibuprofen, paracetamol, aspirin. Pozor! Aspirin se nesmí podávat dětem mladším než 16 let, z důvodu rizika rozvoje nebezpečného Reyova syndromu, který u dětí může skončit fatálně.
  • Příjem tekutin – dostatečná hydratace udržuje hrdlo vlhké a urychluje léčbu.
  • Zvlhčujte vzduch – speciální zvlhčovače nebo miska s vodou na radiátoru, anebo jen mokrý ručník.
  • Ze stravy se doporučují hlavně polévky, nanuky (to potěší hlavně děti), polotuhá strava (kvůli bolesti hrdla).
  • Děti od 6 let mohou používat cumlavé pastilky (na zmírnění bolesti hrdla).
  • Pokud vyrážka svědí, informujte se u vašeho lékaře (anebo lékárníka) ohledně léků, které snižují svědivost.
  • V přítomnosti dětí nekuřte a nepoužívejte dráždivé čistící prostředky.
spála-v-těhotenství
Zdroj foto: Shutterstock.com

Spála a těhotenství

Spála v těhotenství nepředstavuje hrozbu pro nenarozené dítě. Antibiotika (peniciliny, cefalosporiny, klindamycin), které se obvykle používají, jsou bezpečné i po dobu těhotenství.

Přesto – pokud jste těhotná a ve vašem okolí se nachází někdo nakažený, izolujte se od něho, dokud není úplně vyléčený. Onemocnění by váš organismus příliš zatížilo a unavilo.

Onemocnění, které se vyrážkou podobají spále:

  1. Roseola – šestá nemoc – je vyvolaná herpesvirem. Typické jsou 3-denní vysoké teploty, které následně ustoupí, ale na těle se objeví červená vyrážka, hlavně na trupu, ale i jinde. Roseola zpravidla sama odezní, léčíme jen příznaky – horečku.
  2. Zarděnky – virové onemocnění, velmi nebezpečné pro těhotné ženy. V ostatní populaci se léčí jen příznaky. Na Slovensku se proti zarděnkám očkuje.
  3. Meningitida – vyrážka při stlačení nezbledne (na rozdíl od spály).
  4. Spalničky – virové onemocnění. Komplikace jsou časté a vážné. Proti spalničkám se na Slovensku očkuje; onemocnění se vyskytuje v neočkované části populace.

Pozor na zápal plic a poškození srdce!

V minulosti byla spála považovaná za závažné dětské onemocnění, ale dnes je díky  antibiotikům velmi dobře léčitelná. Pokud však není léčena, stále je hrozbou, protože může poškodit důležité orgány – zejména srdceledviny, plíce.

Ačkoli komplikace se vyskytují zřídka, užíváním antibiotik snížíte toto riziko na minimum. Existuje nízké riziko přenesení infekce na jiné části těla, například infekce uší nebo zápal plic. Nejobávanější komplikace: revmatická horečka a zánět ledvin (glomerulonefritida).

V případě podezření na spálu proto neztrácejte čas a vyhledejte svého lékaře!

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

https://www.webmd.com/a-to-z-guides/scarlet-fever-directory

https://www.nhs.uk/conditions/scarlet-fever/

http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=3114:otazky-anodpovede-vnsuvislosti-snosypkami&catid=197:osypky&Itemid=138

http://www.solen.sk/pdf/b9e935a2f82175d0c55b280f2b165e03.pdf

https://www.cdc.gov/groupastrep/diseases-hcp/scarlet-fever.html

https://emedicine.medscape.com/article/1053253-treatment#d1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/symptoms-causes/syc-20377406

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/scarlet-fever/diagnosis-treatment/drc-20377411

Napsat komentář