Zánět očí nemusí vždy způsobit infekce

Červené, oteklé, svědící, či bolestivé oko raději nepodceňujte. I když záněty oka jsou často povrchové a nezávažné, oči jsou příliš vzácné na to, abychom zanedbali starostlivost o ně. Víte, která část oka se zanítí  nejčastěji? Jaké bývají příčiny zaníceného oka? Jak se zachovat, pokud zjistíme zánět očí u novorozence?

Jak vypadá naše oko?

Oko je důmyslnou soustavou složenou z vícerých částí. Je chráněné řasami a očními víčky před vniknutím prachu, či cizích tělísek, které by mohly poškodit jeho povrchové části.

V ochraně oka před infekcemi je velmi důležitý slzný film na povrchu oka. Na povrchu oka se nachází rohovka. Je průhledná a funguje jako pružné okno s výbornými optickými vlastnostmi. Je zapuštěná do skléry – bělima. Bělimo pokrývá tu část oka, která má bílou barvu. Vzadu jím prochází nervové vlákna.

Uprostřed oka se nachází černá kulatá zornička. Mění svoji velikost například podle intenzity světla nebo našeho duševního rozpoložení. Její velikost ovlivňuje také užívání některých drog. Kolem zorničky je duhovka – část oka, podle které určujeme barvu očí. Funguje jako clona – mění velikost zorničky podle množství světla dopadajícího na oko.

Elastická čočka uvnitř oka umožňuje zaostřovat viděné předměty. Převrací obraz vzhůru nohami a tak ho přenáší na sítnici.

Sítnice odevzdává obraz do mozku. Následnou opravu převráceného obrazu vykonává až přímo mozek při zpracování obrazu. Průhledný sklivec vyplňuje prostor mezi čočkou a sítnicí.

Mezi bílkem a sítnicí je cévnatka, která se stará o výživu oka a regulaci jeho teploty. Ciliární tělísko v oku vytváří komorový mok, shromážděný v přední a zadní oční komoře. Vyživuje hlavně čočku a rohovku. Ciliární tělísko obsahuje také ciliární sval, který dokáže měnit tloušťku čočky a tak můžeme zaostřovat na blízké a vzdálené předměty.

Viditelnou část očního bělima pokrývá spojivka, která přechází až do vnitřního povrchu očních víček. Je velmi citlivou částí oka a obsahuje mnoho nervových vláken.

zánět očí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Co je zánět očí?

Zánět může postihnout jednu, či víceré části oka. Může být infekční nebo neinfekční. Nejčastěji se zanítí spojivka, protože je na povrchu. Přichází tak nejvíc do kontaktu s cizorodými částmi a také škodlivými mikroorganizmy.

V případě bakteriální infekce bývá oko červené, při virové infekci nejprve růžové. Přítomný může být otok a průhledný nebo hnisavý výtok z oka. Můžete mít pocit cizího tělesa v oku, svědění, či pálení oka, bolest, slepení víček spolu, citlivost na světlo, či rozmazané vidění.

Kromě samotného oka se může zapálit i jeho okolí. Oční víčka mohou napuchnout a bolet. Řasy mohou vypadávat, kůže může být napnutá a červená.

Jaké jsou příčiny zánětu očí?

Oko má na svém povrchu vlastní bakterie, které ho v slzném filmu chrání před cizorodými škodlivými mikroorganizmy. Pokud je jejich rovnováha narušená a je přítomný škodlivý mikroorganizmus, může dojít k infekci.

Infekční záněty vždy způsobují bakterie, viry, houby či paraziti. Můžeme se tak nakazit například kontaminovaným ručníkem nebo přímým kontaktem s nakaženým.

Kontaktní čočky mohou být zdrojem infekce, pokud nedodržujeme doporučení dané výrobcem a podceňujeme hygienu při jejich zavádění, či vyjímání. Rizikové je také jejich používání na koupalištích, v bazénech, na plovárnách.

Velmi nepříznivě na oko vplývá nedostatečný slzný film. Při práci s počítačem nebo soustředěném sledování zapomínáme mrkat a často dochází k vysušení slzného filmu a oslabení obranyschopnosti oka. Podobně může účinkovat průvan.

Neinfekční záněty může způsobit prach, písek, různé alergeny, dým, či chemikálie. Neinfekčním zánětem spojivek můžete trpět také při alergiích.

Zánět očí doprovází také některé autoimunitní onemocnění – například Crohnovu nebo Bechtěrevovu nemoc. Postižená bývá duhovka nebo ciliární tělísko v oku.

příčiny-zánět-očí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zánět očí u dětí

U malých dětí nemusí být zarudlé oči při zánětu přítomné nebo výrazné, výraznější je spíš výtok z oka. Virový zánět oka se projeví zvýšenou slzavostí a průhledným bezbarvým nebo nažloutlým výtokem, oko může být růžové.

Pro virový zánět očí je typický a rychlý nástup, pocit písku v očích, otok víček a zvětšení lymfatických uzlin před ušima a pod spodní čelistí. Virový zánět očí se neléčí antibiotickými kapkami a odejde stejně tak, jako přišel. V těžších případech lékař předepíše antivirotika.

Pokud má však dítě zakalený žlutý, žlutozelený, či hustý bílý výtok z oka, po vzbuzení má oční víčka slepené, pravděpodobně se jedná o bakteriální infekci spojivek. Můžete mu pomoct antibiotiky, která vám pediatr předepíše ve formě kapek, či mastí.

Někdy se tyto dvě formy kombinují. U vážnějších případů mohou být potřebné i celkové antibiotika.

Záněty očí si děti velmi lehce předávají. Proto dbejte na vhodné hygienické opatření. Každé dítě má mít vlastní ručník. Vyhněte se hrám, při kterých si děti navzájem podávají, či vyměňují hračky. Pokud je to možné, snažte se zabránit těsnému kontaktu dětí – dotyku.

Děťátko s infekcí očí nepatří do kolektivu.

Může se stát, že dítě má výtok z oka, který nereaguje na léčbu antibiotiky. Ujistěte se, že kapky nebo mast podáváte správně. Pokud ano, je potřeba myslet i na cizí těleso v oku – například písek, nejčastěji pod horním víčkem.

zánět-očí-u-dětí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zánět očí u novorozenců

Zánět oka můžou dostat během porodu, když přechází porodním kanálem. Velmi nebezpečný je chlamydiový zánět oka nebo zánět
způsobený kapkou. Takové záněty očí u novorozence mívají těžký průběh a mohou vést až k slepotě. Proto se všem novorozencům po porodu kape do očí roztok zabraňující infekci.

Z porodnice si může drobeček odnést i běžný zánět spojivek, jaký postihuje i starší děti. Může ho získat při nedostatečné hygieně nebo též při přechodu porodním kanálem.

Očka mohou být podrážděné i v důsledku kapek nakapaných po porodu. Takové podráždění ustoupí do 36 hodin od porodu.

Pokud u novorozence zpozorujete jakékoliv změny na očkách, poraďte se s lékařem. Záněty očí se nesmí podceňovat, nakolik novorozenec ještě nemá dostatečně vyvinutý imunitní systém.

U novorozenců i dětiček do jednoho roku se může vyskytovat vodnatý výtok a uslzené očka při neprůchodnosti slzného kanálku. Vytvářené slzy neodtékají slzným kanálkem v dolním víčku, ale mohou se držet v oku nebo stékat po tvářičce.

Jedná se o stav, který se v 90 % upraví do jednoho roku i bez jakéhokoliv zásahu. Pokud ne, může lékař vykonat sondování slzného kanálku. Při této dramaticky vypadající procedury zprůchodní ucpaný slzný kanálek.

Chronický-zánět-spojivek
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zánět očí – ječné zrno

Pokud vás trápí bolest a tlak v oblasti očního víčka, můžete trpět infekcí žlázky ve víčku. Takové infekci se říká hordeolum, lidově ječné zrno.

Pokud se nachází na vnitřní straně víčka, může se viditelně projevit pouze otokem a zrudnutím očního víčka. Je viditelný v případě, pokud se zanítí žlázka na venkovní straně víčka. Vypadá jako hnisavé zrníčko na víčku. Kolem je kůže červená, oteklá a zanícená. Přítomný bývá pocit cizího tělesa v oku a oko může svrbět, či bolet.

Rozhodně se nepokoušejte vytláčet hnis z ječmene. Jedná se o bakteriální infekci. Hnis by mohl způsobit rozšíření infekce.

Lékař vám předepíše antibiotické nebo antiseptické kapky, či masti určené na použití do očí. Ječné zrno zmizí po několika dnech. Pokud trpíte cukrovkou nebo oslabením imunitního systému, můžete touto infekcí trpět častěji. Zmíněné onemocnění totiž mohou narušit správnou funkci žlázek ve víčku.

V prevenci dodržujte hygienické opatření. Nedotýkejte se očí zbytečně a neumytýma rukama.

Hnisavý zánět oka

Hnisavý zánět očí způsobují bakterie. Nejčastějším viníkem je H. influenzae nebo S. pneumoniae. Na třetím místě se nachází S. aureus, tedy zlatý stafylokok.

Hnisavý zánět se projeví zrudnutím oka, bolestivostí, pocitem cizího tělesa v oku a hnisavým výtokem v koutcích oka. Po vzbuzení bývají oční víčka slepené.

Pokud se taková infekce objeví, může ustoupit i bez léčby. Pro zkrácení jeho průběhu, a abychom zabránili komplikacím, tak ji léčíme antibiotickými kapkami, či mastmi. Pokud je zánět hluboce v oku, mohou být potřebné i celkové antibiotika.

Hnisavý zánět oka způsobený stafylokokem vás může potrápit intenzivnější, pokud je stafylokok odolný vůči běžným antibiotikům. Takový stafylokok se častěji vyskytuje v nemocnicích a léčebnách. Zánět očí však může způsobit i „normální“ zlatý stafylokok, který se běžně vyskytuje na kůži, a můžete být jeho nositelem.

Stafylokok způsobuje i záněty očních víček – blefaritidu. V takovém případě jsou oční víčka červené, oteklé, svědí nebo pálí a na víčkách bývají šupinky.

Hnisavý-zánět-oka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Chronický zánět spojivek

Pokud zánětem spojivek trpíte 4 a víc týdnů, jedná se o chronický zánět. Z bakterií ho nejčastěji způsobují stafylokoky. Během chronického zánětu spojivek můžete trpět také zánětem víček.

Příznaky jsou zarudnutí spojivek, pocit pálení, cizího tělesa v oku, vypadávání řas, či ospalky po vzbuzení. Celkové příznaky, jako například teplota, nejsou obvyklé.

Jiným druhem chronického zánětu spojivek je meibomitida – chronický zánět meibomských žlázek na okraji víčka v blízkosti řas. Může způsobit také syndrom suchého oka. Meibomitida spolu se zánětem víček bývá přítomná spolu s akné.

Chronický zánět spojivek mohou způsobovat také prach, dým, chlór přítomný v bazénech. Proto je potřebné zjistit příčinu, aby bylo možné nasadit účinnou léčbu. Tou mohou být antibiotika,  umělé slzy, antiseptické přípravky a podobně.

Zánět kůže kolen očí

Pokud vás trápí zrudnutá, svědící, případně loupající se pokožka kolem očí, zřejmě trpíte zánětem kůže – dermatitidou. Její příčinou může být ekzém, psoriáza, či seboroická dermatitida očních víček.

Může se jednat též o kontaktní dermatitidu – objevuje se po kontaktu pokožky se spouštěčem zánětu. Bývají jím některé druhy make-upu, opalovacích mlék, parfémů, plaveckých brýlí, očních kapek, umělých řas, či alergenů přítomných v ovzduší.

Zdrojem podráždění může být také roztok na kontaktní čočky.

Odpozorujte, které faktory u vás spouští zmíněné těžkosti. Podrážděnou pokožku zvlhčujte kosmetikou s minimálním množstvím parfémů, konzervantů a dráždivých látek. Mírná dermatitida může ustoupit už při takové léčbě. Pokud ne, kožní lékař vám může předepsat
speciální masti nebo krémy s obsahem kortikosteroidů nebo inhibitorů kalcineurinu.

Pokud trpíte zánětem kůže okolo očí, vyhněte se žmolení nebo škrábání postižené kůže. Mohli byste si tak zanést do citlivé kůže infekci.

Zkuste na kůži přikládat teplé nebo studené obklady. Dejte si pozor na kosmetiku, kterou na okolí očí používáte a obmezte ji na minimum.

Nezapomeňte na pravidelné zvlhčování pokožky vhodným přípravkem bez obsahu parabenů, lanolinu, petroleje, či dráždivých látek.

zánet-oka
Zdroj foto: AdobeStock.com

Prevence a léčba zánětu očí

Zánět oka, způsobený bakteriemi, se léčí pomocí antibiotik. Mohou být ve formě masti nebo kapek. Pokud je zánět vážnější a/nebo postihuje hlubší části oka, může vám lékař předepsat také antibiotika ve formě tabletek.

Na nehnisavé záněty spojivek se používají antiseptické oční kapky. Virové záněty oka vážnějšího charakteru se léčí antivirotiky. Všechny tyto přípravky se naučte správně aplikovat, aby byla léčba úspěšná.

Záněty spojivek způsobené chemikáliemi, prachem, či faktory prostředí, je někdy možné zmírnit pomocí umělých slz, či výplachů oční vodou. Pokud se nacházíte v nevhodném pracovním prostředí, chraňte oči pomocí pracovních brýlí.

Vyhýbejte se průvanu. Chraňte oči i před slunkem pomocí vhodných slunečních brýlí.

Pokud trpíte zánětem očí, očních víček nebo okolí očí, nepoužívejte make-up, oční stíny, maskaru a ani umělé řasy. Očí se nedotýkejte a nežmoulejte si je. Pokud jdete aplikovat kapky nebo masti, vždy si předtím důkladně umyjte ruce.

Nositelé kontaktních čoček musí při nejmenším náznaku zánětu přestat čočky nosit až do vyléčení. Pokud se zánět objeví, čočky přineste svému lékaři kvůli zjištění bakterií přítomných na čočkách.

Při zavádění a vyjímání čoček dodržujte zásady hygieny – mějte vždy čisté ruky, čočky používejte pouze na čas, na jaký jsou určené, a při jejich odkládání je vkládejte vždy do čisté nádoby a roztoku. Roztok vyměňujte každý den a čočky si před spaním vždy odložte. S čočkami neplavte, nekoupejte se a nevystavujte je kontaktu s vodou.

Heřmánek a jiné bylinky na zánět očí

Zanícené oči postižené infekcí můžeme ošetřovat i pomocí výplachů nebo obkladů z bylinek. Jakoukoliv domácí léčbu však konzultujte s lékařem. Poraďte se s ním i o vhodném čase takových léčebných procedur, abyste roztoky nevypláchli aplikované
antibiotické kapky nebo masti.

Zajímavou bylinkou je z tohoto pohledu světlík lékařský, který pro obsah tříslovin a aukubinu může pomoct při některých druzích zánětů spojivek, víček, či ječného zrna. Pomoct může také odvar z měsíčku lékařského, či prhy. Klasickými protizánětlivými bylinkami jsou také heřmánek, či řepík lékařský.

První pomoc při zánětu očí

Pokud se u vás objeví příznaky zánětu oka, zkuste si oko vypláchnout oční nebo borovou vodou, kterou koupíte v lékárně. Abyste ulevili bolesti a zmírnili zánět, zkuste si na oči přiložit studené obklady.

Snažte se si oči nežmoulat. Pokud se chystáte na slunce, použijte sluneční brýle. Očí se dotýkejte pouze čistýma rukama. Pokud nosíte kontaktní čočky, vyberte je. Vyhýbejte se průvanu.

Pokud je zánět mírný a postihuje pouze spojivku, někdy postačí tyto opatření. Pokud se příznaky zhoršují nebo neustupují ani po 1-2 dnech a pokud zanícené oči doprovází celkové příznaky (např. horečka, slabost, malátnost, či zimnice), vyhledejte lékaře.

Uvedený text má jen informativní charakter a v žádném případě nenahrazuje lékařské vyšetření, či konzultaci. Zdravotní těžkosti jednotlivce se musí nevyhnutelně posuzovat v kontextu přidružených onemocnění, probíhající léčby a individuálních charakteristik jedince.

Odbornou kontrolu zabezpečila MUDr. Adriana Šimková, PhD., praktická lékařka pro dospělé, s atestací z interní medicíny, členka výboru Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva.

Napsat komentář