Kuří oko – nechtěná „ozdoba“ na našem těle. Proč vlastně vzniká?

Kuří oko patří mezi nejčastější kožní onemocnění – trápí velké množství lidí, bez ohledu na věk.

Bolest, nepohodlí, každodenní zakrývání postiženého místa či pocit studu pro nepěkný vzhled. To vše nám znepříjemňuje život.

Co je to kuří oko?

A jak se před ním chránit?

Co je kuří oko a kde se vyskytuje?

Kuří oko (lat. Clavus) je ohraničeno ztluštěním pokožky se středově zvýrazněným ložiskem ztvrdlé suché kůže. Toto ztluštění způsobil soustavný a dlouhodobě působící tlak na určité místo kůže, kde se nachází kost.

Nejčastěji jsou tedy postiženy nohy (prsty, pata, chodidlo), kde dochází ke tření obuvi o kost na noze, a pak ztvrdnutí kůže. Výjimkou není ani kuří oko na článcích prstů na rukou.

Stejně rozšířené jako kuří oka jsou bradavice. Někdy je velmi obtížné identifikovat, zda jde o kuří oko nebo bradavici. Jak to tedy rozlišíme, když nejsme lékaři?

Jaký je rozdíl mezi kuřím okem a bradavicí?

Pro laika může být kuří oko a bradavice jedna a tatáž nepěkná věc na těle. Přestože vizuálně jsou si velmi podobné, rozdíl je mezi nimi zásadní, a to zejména v původu vzniku. Přesnou identifikaci nám může poskytnout pouze kožní lékař – dermatolog.

kuří-oko-na-malíčku
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak vypadá kuří oko

Na rozdíl od bradavic, kuří oko není způsobeno virovým onemocněním. Tvoří ho shluk ztvrdlé kůže, který má žlutou až šedo-žlutou barvu, přičemž místo je bolestivé na dotek. Ložisko je pravidelně ohraničené, s průměrem asi 1 cm.

Kořen ložiska může zasahovat až do vnějšího obalu kosti (okostice), kde se nacházejí cévy nervy. Ložisko se nejčastěji vytváří na prstech nohou a chodidel. Kůže kolem kuřího oka bývá zapálená a bolest je vyvolána nošením nevhodné obuvi nebo určitou deformací nohou .

V závislosti na místě vzniku kuřího oka (mezi prsty, chodidlo, pata), jsou různé i projevy. Při neléčení a neustálém dráždění postiženého místa může dojít k zarudnutí, a potom ke krvácení nebo hnisání, což způsobuje velké bolesti.

Co jsou to bradavice?

Bradavice vznikají kvůli HPV virem (human papiloma virus). HPV virů je přibližně 150 typů! V závislosti na tom, který kmen zaútočil na organismus, se bradavice odlišují barvou tvarem.

Bradavice jsou zrnité útvary v barvě okolní tkáně. Na rozdíl kuřího oka, bradavice může vzniknout kdekoliv na těle. Infikovat se můžete například ve vlhkém prostředí (bazén, sauna, koupaliště). Ve většině případů jde jen o estetický problém, který hravě vyřeší kožní lékař.

V případě, že se bradavice nachází na chodidle, je postupně zatlačena do spodních vrstev pokožky, kde vytváří černé nebo červené body. Na rozdíl od kuřího oka, bradavice nemají kořen, ale pokud se vytvoří hluboko v kůži, mohou být bolestivé. Více o bradavic se dočtete zde.

kuří-oko-bradavice
Zdroj foto: AdobeStock.com

S čím si ještě můžeme splést kuří oko?

Kuří oko, stejně jako puchýřmozol nebo kostní výrůstek, řadíme mezi kožní onemocnění, které vznikají kvůli působení tlaku tření. Umíte rozlišit puchýř, otlak a mozol?

  • Puchýř – nejčastěji poškození kůže. Vzniká jako důsledek tření při těsné obuvi, když se oddělí vrchní vrstva kůže od hlubší. Hlubší vrstva produkuje tekutinu, která vytvoří puchýř, což ochrání novou pokožku. Po určitém čase puchýř buď praskne, nebo se tekutina sama vstřebá.
  • Otlak – zarudnutí, které může přejít až do puchýře, případně samo vymizí (po odstranění tlaku a tření).
  • Mozol – jde o zrohovatělou (ztvrdlou) kůži, která vzniká z nepřiměřeného zatěžování nohy nebo ruky. Je to vlastně obranná reakce pokožky na dlouhodobé vymačkání kůže. Mozol není ostře ohraničený a má stejné zbarvení jako okolní kůže. Často vznikají bolestivé trhliny, nebo se odlupují vrchní vrstvy kůže.
kuří-oko-mozol
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak se zbavit kuřího oka?

Na trhu je dnes velké množství produktů na léčbu a odstranění kuřího oka. Většinu z nich bez problémů zakoupíte v lékárně. Jiné, tzv. „domácí recepty“ mají zase hojné zastoupení na internetu a diskusních fórech. Víte, které metody jsou nejúčinnější?

Zde se na chvíli zastavme. Ještě dříve, než začnete s léčbou kuřího oka, je třeba nejprve zjistit, zda opravdu jde o kuří oko, a ne například o bradavici. Teprve potom můžete začít s léčbou.

Velký důraz na léčbu kuřího oka by měly klást lidé s cukrovkou nebo obezitou, protože právě u nich může dojít k zapálení kůže a komplikovanějšího průběhu onemocnění.

Domácí léčba

Pokud jste se rozhodli, že návštěvu lékaře si necháte jako poslední možnost, a tedy kuří oko si odstraníte sami, k nejosvědčenějším receptům patří zábaly z domácích surovin. Tyto klasické metody však nejsou podloženy ničím jiným, než pozitivními zkušenostmi lidí.

  1. Citronová šťáva smíchaná s octem – tampon se přiloží na kuří oko, zaváže a nechá působit. Podobně zažité jsou i obklady citrónové šťávy s cibulí nebo cibule se solí.
  2. Banán s česnekem, či střídka chleba s octem. U obou se doporučuje opakovat kúru každé 3 – 4 dny a používat pemzu na odstranění zhrublé kůže.
  3. Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) – potírejte kuří oko šťávou z této rostliny.

Tyto metody jsou založeny na změkčení kuřího oka, což podpoří jeho odstranění (odchlípení). Jejich účinnost však není odborně potvrzena, a proto pokud nepozorujete zlepšení, bude vhodnější, když vsadíte na níže uvedené metody.

kuří-oko-lékárna
Zdroj foto: AdobeStock.com

Pomůže mi pedikúra?

Další možností, jak odstranit kuří oko, je návštěva pedikéra. Odstranění je téměř bezbolestné a probíhá nejdříve odstraněním odumřelé kůže brousícími přístroji. Následně se kořen kuřího oka může jemně vyškrábat. Není pravidlem, že pod ztluštěnou kůží musí nacházet pouze jedno kuří oko, častokrát jich bývá mnohem více.

Kdy pedikúra nepomůže

V případě, že vám kuří oko způsobuje bolesti, je na nevhodném místě, je velké nebo krvácí, neváhejte zajít k lékaři. Ten může zvolit vypálení kuřího oka tekutým dusíkem.

Jde o mírně bolestivý zákrok, při kterém se kuří oko zmrazí kapalným dusíkem a do několika dnů odpadne. Někdy třeba proceduru opakovat na vícekrát. Chirurgické odstranění spočívá ve vyříznutí celého kuřího oka s lokálním umrtvením. Tento způsob patří mezi ty bolestivější.

Pomohou mi přípravky z lékárny?

V rámci volně prodejných přípravků, jsou v lékárně k dispozici náplasti na kuří oka s obsahem léčivé látky (nejčastěji kyselinou salicylovou). Doporučuje se jejich aplikace přibližně 2x týdně.

Dávejte si pozor na to, abyste náplasti přikládali jen na kuří oko, protože mohou podráždit i okolní zdravou kůži. Náplasti fungují také na principu změkčení a následného otěru kůže.

Nepoužívejte kyselinu salicylovou, pokud trpíte poruchami cirkulace, cukrovkou nebo poškozením nervů. Pokud si nejste jisti, která metoda je pro vás vhodná, poraďte se se svým lékařem nebo s lékárníkem.

kuří-oko-náplast
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak zabránit vzniku kuřího oka?

Jelikož kuří oko není způsobeno virovým onemocněním, nemusíte se bát, že se jím nakazíte. Jde však o vizuálně nepříjemnou a bolestivou záležitost, proto neváhejte navštívit kožního lékaře, nebo se poraďte s lékárníkem o možnostech léčby. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnostem, stačí, když budete dodržovat pár základních pravidel.

  • Noste volné, měkké a hlavně pohodlné boty. Dvakrát to platí pro lidi, kteří v zaměstnání déle stojí.
  • Dodržujte hygienu nohou. Myjte si spodní část chodidla i prostory mezi prsty.
  • Používejte prostředky na změkčení kůže, pokud má vaše kůže tendenci tvrdnout.
  • Vyhněte se častému nošení bot s vysokým podpatkem. Nepřirozená poloha nohy deformuje a způsobuje nepřiměřený tlak na prsty.

Autorka lékárnice.

Použitá literatura:

https://emedicine.medscape.com/article/1089594-overview

http://www.tvojlekarnik.sk/liecba/telo/koza/bradavice-a-kurie-oka/kurie-oka-bradavice-vyrastky-naplaste-alebo-roztoky/

https://emedicine.medscape.com/article/1089594-treatment

http://pharus.sk/articles/default/detail/136?submodule=articles

https://www.nhs.uk/conditions/corns-and-calluses/treatment/

Napsat komentář