Vaginální mykóza: Měla by se jí žena obávat? Pomůže léčba bylinkami?

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Odhaduje se, že vaginální mykózu (kandidózu) překoná alespoň jednou za život téměř každá žena.

Přesto koluje o kandidóze stále mnoho mylných a matoucích informací.

Je kandidóza nebezpečná?

Dá se vyléčit bez léků či návštěvy u gynekologa?

Co je vaginální mykóza (kandidóza)?

Vaginální mykóza, nebo také kvasinková infekce pochvy, je gynekologický problém. Každoročně postihne miliony žen po celém světě. Vaginální mykóza je běžně označována jako kandidóza, protože ji nejčastěji způsobuje kvasinková houba Candida albicans.

Houba je v lidském organismu neustále přítomna, kromě vagíny se nachází například na kůži, sliznici či ústní dutině. Dokud je vaginální prostředí v rovnováze, kandida lidskému tělu nepřekáží, právě naopak. Pokud však z nějakého důvodu dojde k narušení této přirozené mikroflóry, kvasinková houba se začne rozmnožovat a způsobuje člověku problémy. Jedním z nich je i vaginální mykóza.

Příčiny vaginální mykózy

Důvodů, proč u žen dochází k přemnožení kvasinkové houby ve vagíně, je několik. Nejčastěji jde o:

Problematické potraviny

Pokud si na denní bázi dopřejete běžné potraviny z bílé mouky, pečivo z kynutého těsta nebo sladkosti, riziko vaginální mykózy je u vás mnohem větší. Kvasinkám se totiž v tomto prostředí výborně daří. Kromě toho mají rády teplé a vlhké podmínky, proto pokud pravidelně navštěvujete koupaliště, plovárny, případně sauny, vytváříte jim ideální podmínky na přemnožení.

V této souvislosti je dobré zmínit i vliv dezinfekčních prostředků, jako například chlor, který sice zabije bakterie ve vodě, zároveň však narušuje přirozenou mikroflóru pochvy. Přesně opačný vliv má mořská voda – vaginálnímu prostředí neškodí, dokonce má léčivé účinky.

Zdroj foto: Adobestock.com

Pozor i na spodní prádlo

Vaginální mykózu si můžete „vypěstovat“ i přehnanou péčí o intimní partie. Nadměrné používání mýdel či parfémovaných přípravků často vede k narušení přirozené mikroflóry.

Nošení příliš úzkých a těsných kalhotek může být také spouštěčem, o to více, pokud jsou vyrobeny z neprodyšných syntetických materiálů. Co se týče nemocí, náchylnější na vznik vaginální mykózy jsou ženy, kterým byla diagnostikována cukrovka nebo HIV (kvůli oslabené imunitě).

Nejčastěji symptomy vaginální mykózy

Naštěstí kandidóza je onemocnění, které se ohlásí poměrně rychle –   nejčastěji svěděním a pálením v oblastí genitálií. Ještě intenzivněji pálení pociťují ženy při močení a pohlavním styku. Některé ženy zažívají v těchto chvílích až bolest v podbřišku. Velmi často se při mykóze objevuje i:

  • zarudnutí,
  • otoky v oblastí stydkých pysků,
  • bílo-šedý hrudkovitý výtok, který připomíná tvaroh (může / nemusí zapáchat).

Je vaginální mykóza přenosná?

I přesto, že kandidóza není vnímána jako pohlavně přenosné onemocnění, občas se stane, že se pohlavním stykem přenese i na partnera. U mužů jsou projevy velmi podobné – typické je svědění a pálení, které se zhoršuje během močení a sexu.

Kromě toho se objevuje zarudnutí penisu a hromadění šedé hmoty pod předkožkou. Již však vyskytly případy, kdy partner žádné příznaky nezaznamenal, ačkoli mu byla diagnostikována infekce.

Zdroj foto: Adobestock.com

Jak se kandidóza léčí?

Lidské tělo si s vaginální mykózou samo poradit neumí, proto potřebuje na boj účinné látky. Ty se nacházejí v léčivech pod společným názvem „antimykotika“. Dobrou zprávou je, že v ČR na ně nepotřebujete předpis, seženete je v každé lékárně. Dokonce si můžete vybrat formu léku, která vám nejvíce vyhovuje. Dostupné jsou:

  • vaginální tablety,
  • masti,
  • čípky,
  • krémy – vpraví se přímo do vagíny (přes aplikátor).

Ideální je, pokud léčba antimykotiky trvá alespoň 3 až 5 dní. Do té doby by měla látka v léčivu působit. Během léčby se vyhýbejte pohlavnímu styku, koupání ve veřejných bazénech, omezte příjem sladkého a potraviny z bílé mouky.

Naopak tělu pomůžete, pokud do jídelníčku zařadíte větší množství probiotik (jogurty, zakysanku, brynzu). Zvyšte si také příjem vitamínu C, hořčíku a vitamínů skupiny B.

Jak bylo zmíněno, pokud jste sexuálně aktivní, je možné, že onemocnění přenesete na partnera. V takovém případě je dobré, pokud léčbu zahájí i on / ona, jinak hrozí, že se znovu nakazíte.

Co dělat, abych nechytil / a kandidózu?

Eliminovat všechny rizikové faktory je sice nemožné, přesto existuje několik zásad, které byste měli dodržovat. Jednou z nich je vyvážený jídelníček. Dbejte o dostatek čerstvé zeleniny a omezte potraviny z bílé mouky a jednoduchých cukrů. Zvyšte příjem vlákniny, která zabraňuje kvašení potravy ve střevech.

Odborníci také doporučují, abyste v rozumné míře užívali probiotika – ať už v potravě, nebo jako tablety – a zejména tehdy, jestliže jste souběžně léčeni na jiné onemocnění antibiotiky.

Pokud kalhotky používáte i během spánku, neděláte dobře – vaše intimní partie totiž nemají během celého dne přístup k čerstvému vzduchu. Když jim to nedopřejete ani v noci, těžko si udržíte rovnováhu ve vaginálním prostředí.

Vyhýbejte se koupalištím, bazénům s termální vodou a saunám. Vaginálním mykózám můžete předejít také nošením bavlněného spodního prádla.

Zdroj foto: Adobestock.com

Nezaměňujte si kandidózu s jiným onemocněním

Kandidóza není příjemné onemocnění, ale protože probíhá pouze ve vagíně, nepoškozuje pohlavní orgány – ani při jednorázovém, ani při chronickém výskytu. Přesto byste ji neměli brát na lehkou váhu.

Odborníci totiž upozorňují na jinou bakteriální infekci, která se při té kvasinkové obvykle vyskytne, a ta už problémy nadělat může. Za svěděním a zčervenáním se může ukrývat kopec jiných, mnohem vážnějších onemocnění. Proto pokud se vaše příznaky zhoršují, na nic nečekejte a navštivte svého gynekologa.

Totéž platí i tehdy, pokud vám volně prodejné léky do týdne nezabraly. Na koupi druhého balení zapomeňte, raději volte odborné vyšetření.

Ovlivňuje kandidóza plodnost?

Mnoho žen se vaginální mykózy obává, a to v souvislosti se sníženou schopností otěhotnění či kvůli negativnímu vlivu na probíhající těhotenství. Obecně platí, že kvasinková infekce nemá vliv na plodnost, ani nijak neohrožuje plod během těhotenství.

Komplikace by však mohly vzniknout při zmíněné bakteriální infekci. Ta může u těhotných žen způsobit předčasný porod či dokonce potrat. Problematická je i léčba u těhotných žen, protože celkově antimykotika se tehdy nesmí užívat, aby nepoškodily plod.

Dobrá rada:

Pokud jste budoucí maminka a máte podezření na kandidózu, vyhledejte gynekologa a neléčete symptomy na vlastní pěst! I v tomto případě nezapomeňte na možnost výskytu u partnera!

Zdroj foto: Adobestock.com

Jak se léčí chronická kandidóza?

Pomoc odborníka byste měli vyhledat i tehdy, pokud se u vás kandidóza vyskytuje pravidelně. Pokud se po přeléčení stále vrací, je důležité, aby gynekolog důsledně poznal anamnézu pacientky. To mu umožní odhalit prvotní spouštěč onemocnění a nastavit adekvátní léčbu. Nejčastější příčiny chronické vaginální mykózy zmiňujeme na začátku článku.

Kdy navštívíte jiné specialisty?

Pokud to bude nutné, gynekolog vás pošle za jinými odborníky –alergologem nebo dermatologem. Někdy se totiž kvasinková infekce neobjevuje jen ve vagíně, ale i na sliznici či na kůži.

Obezřetné by měly být ženy, kterým byla diagnostikována cukrovka. Důvodem opakované kvasinkové infekce jsou s největší pravděpodobností nestabilní hladiny glykémie, které velmi rychle narušují přirozené prostředí ve vagíně. Aby se kandidóza vyléčila, nejdříve třeba upravit hladinu cukru v krvi.

Dá se vaginální mykóza vyléčit bylinkami?

Pokud existuje nějaké gynekologické onemocnění, při kterém ženy upřednostňují pomoc „z kuchyně“ před návštěvou lékaře, je to právě vaginální mykóza. Jednou z nejčastějších „babských rád“ je výplach pochvy jablečným octem.

Druhou lidovou „metodou“ je aplikování bílého jogurtu přímo do vagíny. Je sice pravda, že díky vysokému obsahu živých kultur umí jogurt ulevit od nepříjemného pálení a svědění, odborníci však upozorňují, že ocet, jogurt, ani žádná jiná, takto aplikovaná potravina kvasinkovou infekci nevyléčí.

Právě naopak  – laické pokusy dokáží průběh onemocnění ještě zkomplikovat!

Zdroj foto: Adobestock.com

Co se týče bylinek, v rámci prevence a úlevy se využívají například sedavé bylinkové koupele z řepíku, kontryhele a měsíčku lékařského, které zmírňují nepříjemné projevy a zároveň působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Antimykotický účinek má také několik druhů ovoce – grapefruit či borůvky, ale i česnek a aloe vera. Oblíbený je také čaj Lapacho, který je protizánětlivý a pomáhá při oslabené imunitě. Dnes už ho koupíte i jako volně prodejné kapsle.

Pamatujte však, že účinky bylin mohou být různorodé, někdy až nežádoucí. V případě těhotenství či vážné choroby se proto před užitím Lapacha (či jakékoliv bylinky) vždy poraďte se svým lékařem!

Zdroje:

https://medlineplus.gov/ency/article/001511.htm

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321342.php

https://www.medicinenet.com/vaginal_yeast_infection_symptoms_and_signs/symptoms.htm

https://www.medicinenet.com/yeast_infection_in_women_and_men/article.htm

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/diagnosis-treatment/drc-20379004

https://www.healthline.com/health/vaginal-yeast-infection#diagnosis

https://www.webmd.com/women/guide/understanding-vaginal-yeast-infection-basics#1

https://www.webmd.com/women/guide/understanding-vaginal-yeast-infection-basics#2-4

Napsat komentář