Suché rty: Může za tím být nemoc?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Na to, že ve vašem těle není všechno v pořádku, vás upozorní také zdánlivá banalita, jakou jsou suché rty. Někdy se může jednat i o větší, než jen estetický problém.

Suché rty, které praskají a bolí, nesouvisí s věkem a ani pohlavím člověka. Dokonce to není ani genetická záležitost.

Nejčastěji máme suché rty během zimních měsíců, ale vysušení zapříčiňují také tropická horka. O rty je proto potřeba se starat celoročně.

Proč rty praskají?

Jelikož je pokožka rtů velmi jemná a křehká, tak je náchylná na vysušení a popraskání. Rty nemají mazové žlázy, a proto se často narušuje jejich celistvost.

Na rtech je velké množství nervových zakončení. Jsou citlivé na tlak, bolest, chlad i teplo. V létě na rty negativně působí sluneční paprsky, či rychlejší ztráta tekutin.

UV záření proniká skrz rty velmi rychle, čehož výsledkem nemusí být pouze popraskané rty, ale také bolestivé puchýře, které se zdlouhavě hojí. Objevit se potom mohou také bolestivé ústní koutky.

Suché rty se vyskytují také u lidí, které trápí vrozená suchost kůže nebo u pacientů s atopickým ekzémem, kde jsou suché rty jedním z primárních projevů onemocnění.

V zimě je vyšší riziko vysušení rtů

Silný mráz, ostrý vítr, tepelné výkyvy, či rychlé přechody ze zateplených místností do mrazivého exteriéru. Automatickou reakcí u člověka je zvlhčování rtů jazykem.

Bohužel tato „pomoc“ ve skutečnosti rtům přitíží. Vrstva ze slin se rychle odpaří. Sliny navíc obsahují trávicí enzymy, které rty ještě více naruší.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Různé příčiny suchých rtů

Naše rty netrpí pouze vlivy venkovního prostředí a tepelnými výkyvy. Neprospívá jim ani kouření a dýchání ústy, například během nemoci. Regenerace popraskaných rtů potom trvá i několik dní. Rty jsou podrážděné, bolestivé a už na první pohled nezdravé.

Další faktory, které se podílejí na stavu rtů:

  • dehydratace a nedostatečný pitný režim,
  • konzumace slaných a pikantních jídel,
  • velmi suché prostředí,
  • kvasinkové infekce v těle,
  • cukrovka,
  • Crohnova choroba.

Bez „béčka“ to nepůjde

Nedostatek vitamínů B12 a B2 je nejčastější příčinou suchých a popraskaných rtů. Deficit se projeví koutky, lupinami, ekzémy, padáním vlasů, únavou, zánětem spojivek, nespavostí, závratěmi, štěpením nehtů i trávicími těžkostmi.

Výborným zdrojem vitamínů skupiny B jsou:

  • vajíčka,
  • ryby,
  • sýry,
  • vnitřnosti,
  • avokádo,
  • mandle, ořechy,
  • listová zelenina,
  • dýňová semínka.

Med uleví na počkání

První pomocí na popraskané rty, kterou najdete v každé domácnosti, je med. V případě, že máte opravdu kvalitní med (ideálně přímo od včelaře), jeho silné antibakteriální a protizánětlivé účinky pocítíte už během prvních dnů. Potírejte si suché rty medem několikrát denně.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Okurky, kopřivový a heřmánkový čaj, aloe vera

Kvalitu pokožky rtů podpoří také okurky. Odřežte si několik plátků, sevřete je rty a nechejte 10 minut působit. První výsledky by se měli dostavit už po týdnu.

Pokud vás praskající rty trápí pravidelně, popíjejte každý den kopřivový nebo heřmánkový čaj. Pokud si k čaji přidáte šťávu z aloe vera, získáte dokonalou a chutnou prevenci suchých rtů. Na bolestivé rty je dobrý také panenský olivový olej, či bambucké máslo.

Další osvědčené tipy, pokud vás trápí suché rty:

  1. Kosmetika, kterou používáte, by neměla obsahovat alkohol. Chybět by neměla složka Panthenol, která urychluje obnovu buněk a proces hojení. Výborný na zmírnění suchosti rtů je mátový olej.
  2. Někteří lidé nedají dopustit na vazelínu, protože pokožku zvláčňuje a regeneruje už po několika dnech.
  3. Dbejte na dostatečný pitný režim a berte do úvahy aktuální klimatické podmínky. Denně vypijte alespoň 8 sklenic vody.
  4. Chystáte se na slunce? Nezapomeňte si přibalit mast na rty s ochranným faktorem na škále 15 – 25. Rty si potírejte mastí i během pobytu na horách, protože slunce je ve vyšších nadmořských výškách silné.
  5. Pokud je důvodem popraskání rtů alergická reakce, ihned změňte zubní pastu, kosmetické přípravky, rtěnku na rty.
  6. Popraskané rty mohou být předzvěstí vnitřní horečky.
  7. Vyhýbejte se slaným, kyselýmkořeněným jídlům.
  8. Popraskané rty jsou jedním z projevů nedostatku vitamínu C.
  9. Vyhněte se trhání kůžičky v místě popraskání.
  10. Suché rty může způsobovat také špatně sedící protéza – proto si ji nechejte zkontrolovat zubním lékařem.
  11. Rtům pomůže také masáž měkkým zubním kartáčkem. Díky tomu se prokrví a zbaví odumřelých částí.
Zdroj foto: Shutterstock.com

Není balzám jako balzám

Přestože balzám na rty navenek vylepší nepěkný vzhled, samotnou příčinu neřeší. Zapomeňte na balzámy s přídavkem chemických složek a minerálních olejů – ty vytvoří na rtech pouze ochrannou vrstvu, ale neproniknou k jádru problému.

Nejdůležitější složkou léčivých balzámů na rty je vitamín E. Pokožku hydratuje, vyživuje a ochraňuje před slunečními paprsky. Takový balzám mějte vždy po ruce.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud vaše těžkosti s popraskanými rty stále přetrvávají i po tom, co jste přijali sérii opatření, může jít o signál zánětu v těle, příznak Crohnové choroby, ale také cukrovky. Vzhledem na závažnost těchto diagnóz vám doporučujeme, abyste vyhledali odborníka, jakmile postižené místo mokvá, je červené, k zlepšení nedochází ani po 2 týdnech nebo pokud se problém u vás opakuje.

Napsat komentář