Abeceda těhotenství: První trimestr

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nejdůležitější a nejobávanější období zrodu nového člověka – první trimestr. Čas převratných změn. Změna ženy na matku, změna zárodku na malého človíčka s bijícím srdcem.

První trimestr je rozhodující životní etapa pro dítě v lůně, přičemž vnější vlivy, ale také matčino zdraví a chování, ovlivňují jeho budoucnost.

První trimestr – nejcitlivější období

První trimestr trvá od oplodnění vajíčka spermií až po dobu, kdy se zárodek (embryo) mění na plod. Jde o nejcitlivější fázi pro vývin dítěte. Proto mnoho budoucích rodičů čeká do konce 3. měsíce, až oznámí tuto radostnou novinu rodině a blízkým.

Různé vnější vlivy, ale i matka může (nechtěně) svému dítěti nejvíce ublížit zrovna v této fázi. Právě takto vznikají vývojové vady, špatný mentální vývoj a různé deformace na tělíčku. V tom nejhorším případě může dojít k odumření plodu.

Těhotenská kalkulačka

Těhotenství trvá 40 týdnů (280 dní), 10 lunárních nebo 9 kalendářních měsíců. Jen málo těhotných maminek porodí v den, který jim vypočítal lékař. Děje se tak proto, že za první den početí lékaři považují první den poslední menstruace. Jelikož k ovulaci – tedy ke dni, kdy žena může otěhotnět – přichází přibližně 14 dní po prvním dni poslední menstruace, výpočet dne porodu má rozpětí od 38 do 42 týdnů.

Jak si vypočítat věk děťátka v bříšku?

V případě, že má žena pravidelný cyklus mezi dvěma menstruacemi – 28 dní, od lékařem stanoveného věku si odečte 2 týdny. Tento způsob se však v lékařské praxi nepoužívá.

1. a 2. týden (3. – 4. týden těhotenství)

Vývin nového života začíná splynutím vajíčka se spermií. Vzniká oplodněné vajíčko (zygota), které začíná dělit. Zároveň přechází vejcovodem do dělohy, která se připravuje na jeho přijetí.

Asi po 4 dnech dělení, vajíčko přichází do dělohy a v její stěně se zahnízdí. Má průměr asi 1 milimetr. Rozdělí se na 2 buněčné vrstvy. Z jedné vzniká vyživovací orgán – placenta, ze druhé se vyvíjí zárodek – budoucí plod.

Dědičnost

V oplodněném vajíčku dochází ke splynutí chromozomů (dědičných informací) matky a otce. Je jich 46 a obsahují všechny znaky a vlastnosti budoucího člověka, stejně jako informace o vývoji zárodku.

Všechny tyto informace se kopírují do každé nové buňky. Zajímavé na tom je, že vyvíjející se zárodek si tyto informace dokáže „číst“ tak, aby byly v souladu s časovým vývojem. Ty, které jsou důležité až pro jeho pozdější vývoj, si jednoduše nevšímá.

7 týden tehotenstvi priznaky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Chromozomy XY – bude to chlapec nebo dívka?

Dva ze 46 chromozomů jsou důležité obzvlášť – chromozomy X a Y, od kterých závisí, zda nový člověk bude chlapec nebo dívka. Pokud od matky dostane chromozom X a od otce chromozom Y, bude to chlapec. Pokud od obou rodičů dostane chromozom X, vyvine se z něj dívka.

3. týden (5. týden těhotenství) – alkohol, kouření během těhotenství

Ve třetím týdnu vchází miminko do velmi zranitelné etapy. Právě v tomto období mohou nastat vážné poruchy, které někdy způsobí odumření zárodku. Příští plod je sice velmi silný, ale nedokáže se bránit škodlivému vlivu alkoholu, kouření, infekcí, či působení některých léků. I běžná chřipka (nebo viróza) mohou uškodit vyvíjejícímu se miminku.

Začíná bít srdíčko dítěte

Koncem 1. měsíce má zárodek hlavu, trup, základy většiny orgánů – srdce, míchy, sluchových orgánů, vylučovacího systému (ledviny a močovod). Vzniká velká část pohlavních orgánů. V 5. – 6. týdnu už bije srdce.

Mléčné zuby

V 8. týdnu se mozek výrazně zvětšuje. Proto začíná velikost hlavy výrazně převažovat nad jinými částmi těla. Je vidět krk a ztrácí se ocas. Tělo se začíná pokrývat chloupky. Srdce silně bije, dosahuje 140150 úderů za minutu.

Tvář ožívá. Dítě umí otevírat a zavírat ústa. V očích se objevují první znaky budoucího zabarvení, vyvíjí se vnější i vnitřní část uší. V ústech se tvoří chuťové pohárky a zárodky mléčných zubů. Na konci 2. měsíce se vyvíjejí prsty na rukou a na nohou. Miminko měří 2,5 cm a váží 3 g.

První pohyby

V posledním, 3. měsíci prvního trimestru, se zárodek (embryo) mění na plod. Na ultrazvuku už můžeme rozeznat jeho pohlaví. Pod kůží bychom viděli základ kostry. Miminko se pohybuje, ale matka ještě jeho pohyby necítí, neboť jsou velmi slabé.

V tomto měsíci se dokončuje vývin nejdůležitějších orgánů, které postupně začínají pracovat. Dokončí se vývoj očí, ale vývoj víček pořád pokračuje; proto jsou stále zavřená. Na prstech se objevují nehty a na hlavě první vlasy. Koncem tohoto měsíce miminko měří asi 10 cm a váží od 20 do 48 gramů.

Jelikož klesá riziko spontánního potratu, nastal správný čas, abychom novinu oznámili blízkým a zaměstnavateli.

prvni trimestr vyvoj ditete
Zdroj foro: Shutterstock.com

Výživa budoucího plodu

Placenta poskytuje všechny potřebné živiny pro plod až do konce těhotenství. Vývoj placenty je dokončen do 12. týdne od oplodnění. Je s plodem spojena pupečníkem, kudy proudí všechny živiny, kyslík a potřebné látky od matky, a naopak, kysličník uhličitý a odpadní látky jdou k matce, aby byly z těla vyloučeny.

Plod se nachází ve vaku z plodových obalů, který je naplněn plodovou vodou. Plodová voda chrání vak. Miminko vodu polyká, a potom vylučuje v podobě moči. Zároveň plodová voda usnadňuje pohyb plodu uvnitř dělohy.

Změny na těle matky během I. trimestru

V období těhotenství dochází v těle ženy k hormonálním změnám. Uvolňování některých hormonů může přinést i pozitivní, ale spíše nepříjemné průvodní jevy. Kromě zvětšujícího se břicha a bolestivých prsou, k nim patří celá řada doprovodných jevů, které se nemusí objevovat u každé ženy stejně.

Slabé krvácení

Prvním signálem pro tělo, že se začalo těhotenství, je zastavení menstruace. Přesto se může stát, že žena slabě krvácí – „špiní“. Je to v pořádku.

Zvýšený výtok

Zvyšuje se poševní výtok, což se může navenek projevit nesvědivým světlým výtokem. Je to dáno změnami v pochvě a jejím okolí. Zvyšuje se prokrvení, prosáknutí a měknutí tkání. Poševní stěna se stává silnější. Děloha se zvětšuje, vystupuje z pánve, a pochva se prodlužuje.

Tmavnutí bradavek

Prsa jsou již během prvních týdnů citlivější, zvětšují se a tmavnou prsní dvorce. Tyto změny jsou ovlivněny zvýšenými hladinami estrogenů a progesteronu, které připravují prsy na kojení po porodu.

Přibývání na váze

Žena by měla během těhotenství přibrat 812 kilogramů. Na první trimestr připadají orientačně asi 2 kila, i vzhledem k zažívacím problémům.

Zažívání

Zažívání je podřízeno zvýšeným požadavkům na přísun vitaminů a energie. Proto má těhotná žena větší chuť k jídlu, či chuť na neobvyklé kombinace jídel. Dochází k vyšší tvorbě slin a žaludečních šťáv.

Nevolnost a plynatost

Většina budoucích maminek v prvním trimestru mívá pocit „zkaženého žaludku“. U některých jde pouze o ranní nevolnosti, u jiných celodenní. Většinou tento pocit odchází koncem prvního trimestru.

Bolesti z nevolnosti třeba odlišit od bolestí, které souvisí s předchozími operacemi nebo chirurgickými zákroky v této oblasti, resp. s onemocněními zažívacího systému (žaludeční vředy, onemocnění žlučníku, slinivky).

Proto hlásíme lékaři každý zákrok, který byl proveden před těhotenstvím. Navíc, hormonální změny způsobují snížený pohyb střev, z čehož vzniká zácpa či zvýšená plynatost.

Bolesti v podbřišku

Kvůli růstu dělohy se častěji objevují bolesti v podbřišku. Ty se podobají slabé menstruační bolesti. Může to být píchání, křeče, nebo pocit napětí. Většinou nejde o nic vážného, ​​bolest sama ustoupí – obyčejně po krátkém relaxu, nebo při změně polohy.

Uvedené potíže se však nesmí vyskytovat spolu s výtokem nebo bolestmi křížů. V každém případě je vždy lepší navštívit lékaře a přesvědčit se, že je vše v pořádku.

Riziko potratu

Pokud se při bolestech objeví i krvácení, případně jde o bolest v křížích, v prvním trimestru to může být signál, který ohlašuje hrozící potrat. Pokud má žena podobné příznaky, okamžitě by měla vyhledat lékaře. Pokud se vajíčko zcela z dělohy nevypudí, začínající potrat dokážeme většinou zastavit.

prvni trimestr bolesti v podbrisku
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kdy začíná růst bříško?

V prvním trimestru ženy pociťují zvětšování bříška. Jde spíše o subjektivní pocit. Děloha je stále v pánvi. Růst bříška závisí i na individuálních danostech budoucí maminky:

  • postavy,
  • tvaru dělohy,
  • břišního svalstva,
  • počtu porodů, které má žena za sebou.

Čím je žena hubenější, tím dříve se růst bříška ukáže. Už kolem 13. týdne. Naopak, čím má žena pevnější svaly, tím pomaleji se bříško uvolňuje. V případě, že už žena rodila, děloha je mnohem uvolněnější (stěny se rychleji uvolňují). No a samozřejmě, pokud čekáme dvojčata, bříško bude větší o něco dříve.

Zvláštním typem jsou dělohy otočené dozadu, když se děloha neroztahuje ven, ale spíše vzhůru, a tak tlačí na vnitřní orgány.

Únava na začátku těhotenství

V prvních týdnech těhotenství je únava spojena se změnou tvorby hormonů. Kromě toho, metabolismus matky se zaměřuje hlavně na vyživování zárodku. Často chybí v těle železo, které však v období nevolností do sebe dostaneme jen stěží.

Vyčerpanost v důsledku životního stylu

V současnosti se stále častěji mluví také o chronické únavě a vyčerpanosti těhotných žen. Hledejme za tím především rovnoprávnější postavení žen ve společnosti. Žen, na kterých stojí finanční zaopatření rodiny, resp. požadavek vysokého pracovního nasazení, neustále přibývá.

Vyčerpanost může být tak silná, že některé ženy nejsou schopny vykonávat své zaměstnání, přestože jsou pouze na začátku těhotenství. Tehdy je dobré zvážit, zda raději nezměnit charakter zaměstnání, pracovní dobu, případně nezvolit práci fyzicky a psychicky méně náročnou.

Psychické změny

Změny nálad u většiny žen – od euforie, až po depresi – jsou pro toto období charakteristické. Hodně závisí také od životní situace, před kterou je budoucí maminka postavena. Objevuje se strach a nejistota z budoucnosti, přecitlivělost na okolí, plačtivost. Žena ví pouze málo ovládat tyto emoce, a následně přichází pocit studu či lítosti za své chování.

první trimestr ultrazvuk
Zdroj foto: Shutterstock.com

Po I. trimestru toto emotivní rozladění obvykle ustupuje. Budoucí maminka přijme svůj stav a zaměří svou pozornost na dítě.

Prenatální screening – ultrazvukové vyšetření

Jde o soubor vyšetření, která dokáží včas odhalit odchylky od správného vývoje plodu. Jedním z nich je i ultrazvukové vyšetření (UZV). Během těhotenství má žena nárok na 3 ultrazvukové vyšetření – v 10., 20. a 30. týdnu. Vhodnější jsou 4 ultrazvuky. První dva by měla budoucí matka absolvovat v I. trimestru.

  1. Na prvním vyšetření lékař stanoví nitroděložní těhotenství, počet plodů, jejich velikost, termín porodu a přesně načasovat další ultrazvukové vyšetření během těhotenství.
  2. Druhé vyšetření se provádí v 11. – 14. týdnu. Kvalitní přístroje a kvalifikovaní odborníci umí odhalit až 70 % vývojových vad plodů, včetně Downova syndromu. Vyšetření nutno uskutečnit právě v tomto období, neboť později dochází ke zkresleným výsledkům.

Co v I. trimestru nelze zjistit

Ultrazvukové vyšetření nedokáže odhalit vývojové vady, které se objevují v pozdějším období těhotenství, např. hydrocefalus, vrozené vady srdce, rozštěpy nervové soustavy a jiné. To je důvod, proč následují další 2 vyšetření – v II. a III. trimestru.

Strava v těhotenství

V těhotenství téměř každá žena změní svůj jídelníček. Ženy si často myslí, že tato změna vychází z potřeb samotného plodu. Tedy, že si dítě žádá, co mu chybí. Odborníkům se zatím nepodařilo nic podobného potvrdit, proto je původ těhotenských chutí neznámý.

Mnohé maminky mají chuť na čokoládu, ovoce, pivo, víno, kořeněná či zásaditá jídla. Velmi nebezpečné jsou např. chutě na omítku, hlínu a další podivnosti. Na druhé straně, v prvním trimestru většina žen trpí nevolnostmi, což může komplikovat příjem dostatečného množství výživných látek. V těle matek je však dostatek zásob vitamínů a minerálů, a proto se nemusí bát, že by uškodili plodu.

Cvičení v těhotenství

Těhotenství a sport se vzájemně nevylučují. Naopak, vhodně zvolená sportovní aktivita může pomoci jak mamince, tak miminku. Typ sportu, stejně jako jeho síla, závisí od sportovní kondice ženy před těhotenstvím. V případě nejistoty a obtíží se poraďte s lékařem o vhodných těhotenských cvičeních, zejména pokud jste v 1. trimestru.

prvni trimestr strava
Zdroj foto: Shutterstock.com

V prvním trimestru nejsou vhodné cviky vleže na zádech, cviky, při kterých se cítíte nepřirozeně nebo když cítíte tlaky na malou pánev. Vyhýbejte se aktivitám, u kterých dochází k silným otřesům, či případným pádům. Např. jízda na koni, lyžování, kontaktní sporty (s hrozbou srážky), volejbal.

Pár rad:

  • Začněte pomalu, pořádně se rozcvičte.
  • Sledujte své tělo, nepřehřívejte ho, nepřepínejte síly.
  • Neurčujte si vhodnost zátěže dle tepové frekvence, neboť v tomto období se mění.
  • Dodržujte pitný režim!
  • Vhodná délka cvičení je od 30 do 60 minut.
  • Tělo na závěr uvolněte strečinkem nebo pomalou chůzí.

Létání v těhotenství

Pokud je těhotenství ženy bezproblémové, nepředstavuje létání žádný problém. Lékaři však vzhledem na rizikový první trimestr doporučují, abychom nedůležitou cestu absolvovali až ve druhém trimestru.

Pozor si musí dávat hlavně ženy s rizikovým těhotenstvím, cukrovkou a vysokým krevním tlakem. Během letu by měli pít dostatečné množství tekutin, měli by mít možnost pohybu, měli by se pohodlně obléct. Ideální je zvolit si nějaký přímý let a riziko tak co nejvíce zmenšit.

Pokud trpí nevolnostmi, měli by mít u sebe lék od lékaře, který neobsahuje látky nevhodné pro těhotné ženy. Doporučuje se také, abychom nosili s sebou těhotenskou knížku v anglickém jazyce, a to pro případ vyšetřování na letišti.

Zdroje:

Mária Sanatová: Prvý trimester tehotenstva je naozaj najrizikovejší (najmama.aktuality.sk)

Tehotenstvo krok za krokom: Prvý trimester – základ všetkého, (najmama. aktuality.sk)

Prvý trimester: Spoločnosť pre plánované rodičovstvo

Institút Galenos: 1-8 týden od početí

Rozdelenie tehotenstva na tri trimestre (babyweb.sk)

Alena Jurisová: Nešťastný prvý trimester (pluska.sk)

Renáta Ďurišová: Bolesť brucha v tehotenstve nepripisujte iba bábätku (pluska.sk)

Mgr. Hana Celušáková: Kým rastie bruško (tehotenstvo.rodinka.sk)

MUDr. František Cisarik, CSc., MUDr. Pavol Babjak, MUDr. Juraj Vavrík: Prenatálny multimarkerový skríning vývojových chýb a prenatálna genetická diagnostika

Spoločnosť pre plánované rodičovstvo: Prvý trimester (rodicovsto.wordpress.com)

Som tehotná, môžem v cvičení pokračovať? (fitness.cvicte.sk/)

Čo máme v génoch a na čo je nám DNA (mozgovna.pravda.sk)

Napsat komentář