Příušnice: Zánět příušních žláz u dospělého? Existuje nějaká prevence?

Příušnice poprvé popsal Hippokrates – antický lékař, který položil základy několika medicínských oborů.

Příušnice (nebo parotitida či příušnice) je nakažlivé virové onemocnění, způsobené rubulavirem, který kdysi řádil hlavně mezi dětmi. V současnosti se již vůči němu očkuje, v tzv. MMR vakcíně.

Jak rozpoznáte příušnice?

Základním příznakem příušnic jsou oteklá místa v oblasti pod ušima – příušní žlázy. V tomto projevu tkví i původ křečkovitého obličeje, což se však vyskytuje pouze u 3040 % nemocných.

Zbytek pacientů má méně specifické příznaky, a z nich až 20 % je asymptomatických, což znamená, že absentují jakékoliv projevy onemocnění.

Jak zjistím, že mé dítě může mít příušnice?

Příznaky se objeví 23 týdny po kontaktu s virem. Vytvoří se již zmíněná křečkovitá tvář, což je důsledek zánětu příušních žláz. Tento specifický symptom se však může objevit až po ostatních nespecifických příznacích, jako jsou např.:

  • bolesti hlavy,
  • bolesti kloubů,
  • vysoké teploty,
  • bolest při žvýkání a polykání,
  • nechutenství,
  • poruchy sluchu,
  • bolesti varlat (u mužů po pubertě),
  • bolesti vaječníků.

Jak se přenáší příušnice?

Příušnice se šíří stejně jako chřipka a rýma – infikovanými kapičkami slin. Můžete se nakazit přímým vdechnutím kapiček nebo jejich přenesením z infikované plochy do nosu nebo úst. Nemocná osoba je nejinfekčnější pár dní předtím, než se objeví první příznaky, a pak ještě přibližně 5 dní od propuknutí nemoci.

Kdy vyhledat lékaře?

Lékaře navštivte, pokud máte na základě popsaných příznaků podezření, že by mohlo jít o příušnice. Ideální je, pokud předem uvědomíte lékaře o podezření na příušnice, aby se zabránilo dlouhému stání v čekárně a nakažení přítomných neočkovaných dětí.

Příušnice sice není závažné onemocnění, ale vy neumíte posoudit, zda jde o příušnice. Může to být závažnější infekce, například mononukleóza nebo tonzilitida. Blíže se o nich dočtete zde a zde.

příušnice-a-neplodnost
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak probíhá diagnóza příušnic?

Lékař určuje příušnice na základě vizuálního a hmatového zkontrolování otoku. Odebere také vzorky krve nebo slin, ve kterých se zjišťuje přítomnost protilátek proti viru MUPS.

Léčba příušnic

V současnosti neexistuje žádná specifická léčba, pokud již příušnice propukl. Onemocnění by mělo odeznít do 12 týdnů. Léčí se jen příznaky, a to následovně:

  • hodně tekutin,
  • odpočinek na lůžku,
  • léky proti zvýšené teplotě a proti bolesti (například ibuprofen a paracetamol),
  • přikládání studeného nebo teplého obkladu na oteklá místa (na snížení otoku a bolestivosti).

Na léčbu příušnic se nepoužívají antibiotika, protože jde o virovou infekci, při které neúčinkují. Pozor, aspirin se nesmí používat do 16. roku života – kvůli riziku otoku mozku!

Pokud jste již jednou příušnice překonali, získáváte vůči němu celoživotní imunitu. Na příušnice proto obvykle onemocní děti mezi 5. a 15. rokem, které nebyly očkovány.

Očkování proti příušnicím

Prevence příušnic u vašich dětí je jednoduchá – očkování. Očkuje se MMR vakcínou, která chrání dítě hned před třemi onemocněními – příušnice, spalničky (morbili) a zarděnky.

Očkuje se jedním vpichem, do paže nebo stehna. MMR je živá vakcína, to znamená, že viry všech tří onemocnění jsou ve vakcíně oslabené a nezpůsobují onemocnění. Téměř 100 % dětí po podání vakcíny získává imunitu na celý život.

Aby bylo očkování co nejúčinnější, provádí se 2x, a to přibližně v 15. měsíci života dítěte a po dosažení 10. roku života. Třísložkovou virovou vakcínou se u nás povinně očkuje od roku 1992.

příušnice-očkování
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kdy je třeba očkování odložit? A kdy se neprovádí očkování vůbec?

  • Akutní onemocnění s horečkou. Při mírném onemocnění se vakcinace neodkládá, závažnost onemocnění posoudí lékař.
  • Neočkují se osoby alergické na neomycin, případně na jinou složku vakcíny.
  • MMR vakcína se nepodává dětem s poruchami imunity, při kterých je potlačena imunitní odpověď.
  • V případě, že má dítě onkologické onemocnění a užívá léky, které potlačují imunitní systém, například kortikosteroidy, o očkování rozhodne specialista – vakcinolog.
  • Pokud dítě dostalo transfuzi nebo jiný krevní derivát, očkování se odkládá podle typu krevního derivátu, který byl podán.
  • Při aktivní neléčené tuberkulóze.
  • MMR vakcína se nepodává těhotným ženám. 1 měsíc po podání byste neměli otěhotnět.

Vedlejší účinky MMR vakcíny

Vakcína, stejně jako každý lék, může mít i vedlejší účinky – například slabá vyrážka, nebo mírně zvýšená teplota. Teplota by však neměla být zvýšena více než 12 dny.

Některé děti mohou mít horečku. V místě, kde byla vakcína podána, může dojít k podráždění a otoku. Dětem přikládáme chladivé náplasti, které se dají koupit v lékárně, nebo používáme navlhčený obvaz. Chlazení zmírní bolest a otok.

Vedlejším účinkem očkování může být i infekce horních cest dýchacích, případně se dostaví mírné projevy onemocnění, proti kterému bylo dítě očkováno. Tento stav trvá přibližně 23 dny. Je tomu tak proto, že do těla dítěte byl podán oslabený virus, který učí tělo obranyschopnosti, ale není už dost silný na to, aby onemocnění opravdu vyvolal.

Všechny zmíněné nežádoucí účinky vakcíny jsou mírnější, než příznaky onemocnění, které by mohlo vypuknout, pokud by dítě očkované nebylo!

léky-na-příušnice
Zdroj foto: Shutterstock.com

Prevence příušnic

Pokud jste nemocní, vyhněte se kontaktu s jinými lidmi, hlavně s mladými dospělými neočkovanými proti příušnicím. Pro snížení rizika nákazy jiných lidí dodržujte tyto zásady:

  • Pravidelně si myjte ruce mýdlem.
  • Při kýchání používejte kapesník, který pak zlikvidujte.
  • Dezinfikujte předměty, kterých se často dotýkáte.
  • Pokud je to možné, spěte ve zvláštní místnosti.
  • Vyhýbejte se škole / pracovišti, a to minimálně po dobu 5 dní od prvních projevů onemocnění.

Komplikace příušnic

Komplikace příušnic jsou vzácné, ale ne zanedbatelné. Patří sem:

  • Zánět mozkových blan (meningitida) – dochází k ní u 1 z 10 dětí. Na rozdíl od bakteriální meningitidy, která je život ohrožující, virová meningitida není takový vážný stav a má mírnější průběh. Riziko komplikací a poškození není velké. Hlavní příznaky virové meningitidy: přecitlivělost na světlo, ztuhlost v krční oblasti, bolesti hlavy.
  • Zánět slinivky břišní (akutní pankreatitida) – vyvine se u 1 z 10 pacientů. Hlavní příznak: prudká bolest uprostřed břicha. Jiné příznaky: nevolnost nebo zvracení, průjem, vysoká teplota, ztráta chuti k jídlu, citlivost břicha.
  • U mladistvých mužů po ukončené pubertě (případně u dospělých mužů) může dojít k otoku varlat. K otoku dochází u 1 ze 4 mužů, který překonají příušnice po pubertě. K otoku dochází náhle, a postiženo bývá většinou jen 1 varle. Na pocit se může zdát teplé a citlivé. Léčí se léky proti bolesti jako paracetamol a ibuprofen. Pokud se jimi bolest nedá zvládnout, kontaktuje lékaře, aby vám předepsal silnější léky. Na varlata můžete přikládat i teplé nebo studené obklady. V léčbě pomáhá i podpůrné spodní prádlo. Vaše plodnost nebude narušena.
  • U 1 z 20 žen, které překonají příušnice, se může vyvinout otok vaječníků. Projevuje se nevolností, bolestí v podbřišku, vysokou teplotou. Třetina žen nad 15 let může „dostat“ mastitiduzánět prsní žlázy.
  • Následkem příušnic může být i dočasná hluchota (1 pacient z 20), nebo trvalá hluchota (1 z 20 000). Na toto onemocnění umírá 1 z 10 000 dětí.
  • Vzácně se vyskytuje i zánět mozku.
příušnice-v-těhotenstve
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příušnice v těhotenství

V minulosti panoval předpoklad, že pokud těhotná žena onemocní příušnicemi v pozdějších fázích těhotenství, zvyšuje se riziko potratu. Tyto dohady však nebyly dodnes potvrzeny. Přesto – pokud jste těhotná, vyhýbejte se nemocným na příušnice, či jinak infikovaným.

Proč nezavrhovat očkování?

Díky celoplošnému očkování se podařilo snížit výskyt příušnic na minimum, ale v současnosti se objevují trendy, které radí, abychom své děti nenechali očkovat. To může mít velmi negativní vliv na kolektivní imunitu.

Vystavujeme se tak riziku návratu onemocnění, které dnes nejsou velmi frekventované, resp. na kterých nebezpečnost jsme už zapomněli. Neuvědomujeme si, že jejich výskyt klesl právě díky očkování.

Pokud máte pochybnosti o očkování svého dítěte, poraďte se s vaším pediatrem, který vám podá pravdivé a odborné informace.

Autorka je lékárnice

  1. https://www.mayoclinic.org/search/search-results?q=mumps
  2. https://www.nhs.uk/conditions/mumps/
  3. http://www.sprievodcaockovanim.sk/povinne-ockovanie-na-slovensku/ockovanie-proti-osypkam-priusniciam-ruzienke-mmr-vakcina.html
  4. www.uvzsr.sk
  5. https://www.nhs.uk/conditions/mumps/complications/
  6. https://www.nhs.uk/chq/Pages/1106.aspx
  7. https://www.webmd.com/children/video/basics-mumps
  8. https://www.webmd.com/children/vaccines/what-are-the-mumps

Napsat komentář