Odvykání kouření: Jak přestat kouřit a znovu nezačít?

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Nestačí na to jen pevná vůle.

Boj se závislostí představuje pro každého člověka velkou výzvu.

Není jednoduché, vzdát se něčeho, co je naší každodenní jistotou, ačkoli scestnou. Nejprve musíme v sobě najít odhodlání, a až pak hledat způsob, jak se zbavit tohoto zlozvyku.

Slabá úspěšnost bez odborné pomoci

Většina kuřáků se pokouší přestat kouřit vlastním úsilím. Jejich úspěšnost je však velmi slabá. Podle epidemiologického výzkumu chce s touto závislostí skoncovat 70 % lidí, ale jen 5 % to dokážou jen volní vlastností. Stačí, když přijde první zátěžový test, například v podobě velkého stresu, a hned od svého odhodlání ustoupí.

Přestat kouřit ze dne na den – dá se to?

Kuřáci se bojí přestat se svým zlozvykem ze dne na den, protože se obávají šoku, který zasáhne jejich tělo. Jenže – ve skutečnosti je jedno, jestli to děláte postupně nebo najednou. Nejdůležitější je psychické nastavení.

Pokud v sobě máte tu správnou dávku sebezapření, můžete přestat z minuty na minutu. Ale pokud si nejste jisti, měli byste si určit nějaký datum, po kterém vyřadíte cigarety ze své mysli a nastartujete změnu.

Odvykání kouření s přispěním jiných osob

S odvykáním kouření vám dokáže pomoci stomatolog nebo školený odborník. Nejdůležitější je, abyste spolu rozebrali hlavní pozitiva toho, že se vzdáváte svého zlozvyku.

Lékař nebo jiný odborník vám stanoví plán odvykání, který vás ochrání i v případě recidivy. Zde jsou hlavní body, které musíte dodržet:

  1. Určete si přesný den, odkdy přestanete kouřit.
  2. Přehodnoťte všechny své neúspěšné pokusy. Zhodnoťte, v jakých situacích jste selhali a co bylo pro vás nejproblematičtější. Jen tak se dokážete vyhnout starým chybám.
  3. Vytvořte si podrobný plán, jak přestanete kouřit. Napište si na papír všechny pomůcky a způsoby, které uplatníte při odvykání.
  4. Celý seznam si ještě jednou přečtěte a podtrhněte, co vám bude pravděpodobně způsobovat problémy. Zároveň si promyslete, jak se slabším chvílím vyhnout.
  5. Požádejte o pomoc své blízké. Určitě vás budou všichni rádi podporovat, zejména v kritických momentech.
jak-přestat-kouřit-bez-léků
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak přestat kouřit bez léků?

Nefarmakologická léčba spočívá v posilování pevné vůle. Když není člověk dostatečně silný, nedokáže se jen tak vzdát kouření. Tehdy potřebuje psychologickou podporu, která přichází buď při konzultacích s odborníky, nebo od blízkého člověka. Pokud je kouření propojené s nějakými osobními psychologickými problémy, také se to dá řešit návštěvami u psychologa.

Veďte si záznamy

Dobrou podporou odvykání jsou osobní záznamy. Díky nim dokážete svůj postup konzultovat s odborníkem. Evidovat byste měli momenty, kdy máte nejsilnější chuť na cigaretu, nebo kdy jste tomuto pokušení téměř neodolali. Přesné záznamy využijte na podporu v krizových situacích, abyste snadněji dostali své choutky pod kontrolu.

Žvýkačky proti kouření

Mezi nejoblíbenější farmakologické pomůcky patří žvýkačky proti kouření. Ty obsahují nízkou dávku nikotinu, a tím částečně potlačují abstinenční příznaky. Ze začátku se doporučuje, abyste si dali žvýkačku jednou za až 2 hodiny, pak se dávka postupně snižuje.

Před použitím žvýkačky byste neměli jíst kyselá jídla nebo nápoje, protože snižují účinnost terapie. Žvýkačka se však nedoporučuje u lidí, kteří mají problémy s vředypodrážděným žaludkem nebo prodělali infarkt. Žvýkačku proti kouření byste měli žvýkat maximálně 10 minut, a potom ji vyplivnout.

nikotinové-žvýkačky-proti-kouření
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nikotinové náplasti

Podobným způsobem fungují i ​​náplasti. Jenže v tomto případě se nikotin uvolňuje během celého dne, proto je úspěšnost vyšší. Nikotinové náplasti se aplikují hned po probuzení. V ojedinělých případech se objevuje riziko kožní alergie.

Pomůcka se nalepí na končetinu, na místě, kde se kůže nemačká. Během následujících týdnů se postupně snižuje hodnota nikotinu v náplastech. Na stejném principu fungují nikotinové inhalátory.

Léky pro kuřáky

Lékař může kuřákovi předepsat léky, které obsahují dávky nikotinu. Existuje několik druhů takových léků, jejich správné dávkování musí určit odborník. Obvykle se používají v kombinaci s jinými prostředky, jako náplasti nebo žvýkačky. I v tomto případě se jejich indikace postupně snižuje.

Hypnóza nebo akupunktura?

Při odvykání kouření se doporučují i ​​alternativní způsoby. Akupunktura, v některých případech akupresura, zatlačuje na body, které snižují chuť na nikotin. Funguje to jako podpora pevné vůle.

Oblíbená je také hypnóza, během níž se působí na podvědomí kuřáka. Odborník vsugeruje člověku myšlenky, že cigarety nepotřebuje, nemá na ně chuť, dokonce je nesnáší.

Programy pro kuřáky

Kuřák může skoncovat s cigaretami najednou, ale i postupně, když bude snižovat denní počet cigaret. V obou případech pomáhají speciální programy. Například, když se člověk rozhodne pro postupné omezování, je lepší, pokud ho podporuje a „hlídá“ odborník.

Základní část odvykacího programu trvá přibližně 3 měsíce. V tomto období se určí správná medikamentózní léčba, pracuje se i s psychikou bývalého kuřáka. Po překonání nejtěžší fáze následují sezení s ostatními abstinenty, na kterých se vzájemně podporují a mluví o svých recidivách.

Taková setkání jsou bezplatná a konají se 1x týdně. Klub abstinence kuřáků byste měli navštěvovat minimálně 1 rok.

tipy-jak-přestat-kouřit
Zdroj foto: Shutterstock.com

Proč přestat kouřit – výhody:

  1. Zlepší se nejen vaše zdraví, ale i zdraví blízkých, kteří byli ve vaší přítomnosti pasivními kuřáky.
  2. Zvětší se kapacita vašich plic. Budete mít lepší kondici.
  3. Vylepší se vaše finanční situace. Stačí si přepočítat, kolik peněz do toho investujete měsíčně. Průměrní kuřáci utratí na cigarety cca 100 eur měsíčně, silnější i přes 200 eur.
  4. Získáte obdiv okolí a lépe zapadnete do společnosti. A možná se s vámi opět začnou stýkat lidé, kterým vadilo vaše kouření.

Abstinenční příznaky po skončení kouření

Nejtěžším úkolem pro kuřáka je překonání abstinenčních příznaků. Rizikové jsou zejména první 4 týdny, kdy se tělo postupně zbavuje zbytkového nikotinu v těle.

Příznaky jsou často intenzivnější až po určitém období abstinence, protože na začátku ještě funguje silná vůle a euforie ze změny. Ta se však časem oslabí a přicházejí na řadu první úskalí.

Tu jsou nejčastější abstinenční příznaky:

  • Neodolatelná chuť na nikotin – tělo si žádá svou dávku. Člověk touží po cigaretách ještě víc, než když pravidelně kouřil.
  • Zvýšený apetit – po skončení kouření se sníží obsah cukru v krvi a dostaví větší pocit hladu. Převažuje zejména chuť na sladké a nezdravá jídla.
  • Poruchy spánku – najednou přichází pocit silné únavy, přesto se v noci nedokážete dobře vyspat.
  • Přetrvávající kašel – v úvodu abstinence se může zdát, že se zdravotní stav zhoršuje. Plíce se čistí, proto se kašel zesílí, což jistý čas přetrvává. Proč je to tak? Dočtete se v tomto článku.
  • Symptomy chřipky – tělo reaguje na nedostatek nikotinu zvýšenou teplotou, zimnicí a malátností. Tyto příznaky mohou připomínat chřipku nebo nachlazení.
  • Změny nálad – stres z abstinence a nedostatek nikotinu mají silný vliv na psychiku. V začátcích je bývalý kuřák velmi nervózní a podléhá náladám.
  • Zácpa – po stopnutí kouření se výrazně zpomalí trávení. Proto se u některých lidí dostaví problémy s vyprazdňováním. Zácpu vyřeší správné složení jídelníčku a dostatečné množství tekutin.
jak-přestat-kouřit-v-těhotenství
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak přestat kouřit v těhotenství?

Pro ženy je nejsilnějším motivačním bodem těhotenství. Kouření prokazatelně škodí plodu, hrozí velmi vážné, nezřídka trvalé poškození na zdraví. I když se dítě narodí zdravé, kouření matky v těhotenství zanechává dlouhodobé následky, což mnohé děti pocítí později, například když začnou rychleji růst.

Pokud vědomě plánujete přírůstek do rodiny, měla byste se svého zlozvyku vzdát alespoň rok před otěhotněním. Pokud dojde k náhodnému početí, měla byste přestat hned, jak to zjistíte. V tomto případě se však nedoporučují žádné nikotinové náhrady!

Nestačí, když s kouřením přestanete pouze vy. Kouření by se měl vzdát i partner, abyste nebyli v pozici pasivní kuřačky. Ještě lepší bude, když přestanete kouřit spolu, aby bylo partnerovo semeno co nejzdravější.

Kouřím v těhotenství. Nejreálnější je riziko:

  • potratu,
  • narození mrtvého plodu,
  • předčasného porodu,
  • problémů s placentou,
  • samovolného krvácení
  • nízké porodní váhy dítěte.

Jak přestat kouřit a nepřibrat

Hlavním důvodem zvýšeného apetitu je pokles inzulínu. Významnou roli hraje i „emoční“ jedení, kterým se člověk snaží zahnat abstinenční příznaky. Kromě toho, po skončení kouření se postupně obnovují chuťové buňky, takže jídlo najednou chutná lépe a hůře se mu odolává.

Bývalý kuřák přibere během prvního roku bez cigaret průměrně 10 kilogramů. To nikoho nepotěší, ale většinou jde o důsledek přejídání, resp. konzumace vydatných a kalorických jídel.

Jaké kroky podniknout, abychom v ideálním případě vůbec nepřibrali?

  • Pravidelné cvičení snižuje chuť k jídlu.
  • Vyvážená strava vyrovnává hladinu cukru v krvi.
  • Při návalech hladu mějte po ruce zdravé svačinky, ovoce a zeleninu.
  • Nejezte nezdravá fastfoodová jídla. Raději zvyšte příjem bílkovin a čerstvých salátů.
  • Dostatečný odpočinek pomáhá proti únavě a nezdravému přejídání.
  • Dbejte na pitný režim, aby se z těla vyplavily škodlivé látky.
  • Zajímejte se o relaxační metody, které vás uklidní, abyste nemuseli uklidňovat jídlem.
jak-přestat-kouřit-a-nepřibrat
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nemoci z kouření

Dobrou motivací pro skoncování s kouřením je to, když si uvědomíme, jaký velmi negativní dopad má na zdraví. Je dokázáno, že cigarety výrazně zvyšují riziko závažných chorob. Zde jsou některé z nich:

  • onkologické nemoci,
  • srdečně-cévní choroby,
  • infarkt,
  • mozková příhoda,
  • slepota,
  • cukrovka,
  • nemoci dýchacích cest, například astma,
  • revma,
  • zánět dásní, paradontóza,
  • snížení plodnosti,
  • problémy s erekcí,
  • časná menopauza.

Recidivy kouření

Tak jako u jiných závislostí, i v tomto případě existuje možnost recidivy. Proto pokud bývalý kuřák pociťuje pokušení, měl by opět navštívit lékaře.

Někdy může dojít pouze k částečné recidivě. Velmi důležité je, abychom se vyhýbali zakouřeným prostorům. Problémy často nastávají v kolektivech, protože pokud kouří kolegové, resp. rodinní příslušníci, nikotinu se odolává obtížněji.

Mnozí abstinující kuřáci se ke svému neduhu vracejí kvůli jednorázové akci, když se nechají zlákat například na párty. Rizikové jsou i narozeninové oslavy, Silvestr, či podnikové večírky. Pokud se můžete takovým událostem vyhnout alespoň na počátku odvykacího programu, bez váhání to udělejte.

Zdroje:

  1. https://www.babycentre.co.uk/a565565/how-to-stop-smoking-during-pregnancy
  2. https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever
  3. https://smokefree.gov/challenges-when-quitting/withdrawal/understanding-withdrawal
  4. https://www.verywellmind.com/snacking-and-weight-gain-when-you-quit-smoking-2824528
  5. https://www.verywellmind.com/common-signs-of-nicotine-withdrawal-2824763
  6. http://www.lung.org/our-initiatives/tobacco/reports-resources/sotc/by-the-numbers/10-health-effects-caused-by-smoking.html
  7. https://www.helpguide.org/articles/addictions/how-to-quit-smoking.htm
  8. https://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/fact_sheets/health_effects/effects_cig_smoking/index.htm
  9. https://casprezeny.azet.sk/clanok/84501/skoncujte-s-fajcenim-pomoze-vam-odvykaci-program
  10. Kavcová, P. Lipták, I. Ondrejka, T. Baška, E. Rozborilová, P. Krištúfek, R. Ochabne, M. Szárazová, R. Maďar: Intervence tabákové závislosti v ordinaci praktického lékaře

Napsat komentář