Nepravidelná menstruace: Příčiny, léčba a domácí pomoc

Některé ženy mají menstruační cyklus přesný jako hodinky, jiné nikdy nemohou předem říci, kdy budou mít své dny.

V průměru má většina žen menstruační cyklus dlouhý 2438 dní a trvá 28 dní. Za rok byste měli mít menstruaci 1113-krát.

Nepravidelný cyklus může, ale nemusí být problémem. Záleží na  podrobnostech.

Kdy hovoříme o nepravidelném menstruačním cyklu?

Pokud jste mívaly menstruaci pravidelně, ale najednou se začal čas mezi jednotlivými menstruacemi z měsíce na měsíc odlišovat – jednou přijde menstruace dříve, jindy na ni marně čekáte i 5 dní – příčin může být několik.

Změny v menstruačním cyklu obvykle poukazují na změnu hormonálních hladin estrogenu a progesteronu. Nepravidelné menstruační krvácení mívají často dívky, které začaly menstruovat, a ženy, které s plodností končí.

Nejčastější příčiny nepravidelné menstruace:

  • nitroděložní tělísko,
  • změna antikoncepčních tablet,
  • příliš mnoho cvičení,
  • extrémně zhubnutí, přibrání,
  • poruchy příjmu potravy (anorexie / bulimie),
  • syndrom polycystických vaječníků,
  • endometrióza (nezhoubné gynekologické onemocnění),
  • těhotenství nebo kojení,
  • stres,
  • nadměrná nebo snížená aktivita štítné žlázy,
  • polypy v děloze, děložní fibroidy (zhoubné gynekologické onemocnění),
  • zjizvení dělohy – Ashermanův syndrom,
  • jiné negynekologické onemocnění,
  • užívání některých léků.

Nejběžnější příčinou nepravidelné menstruace je syndrom polycystických vaječníků, resp. snížená funkce štítné žlázy. Cílem léčby je obnovení hormonální rovnováhy, což obvykle řeší gynekolog. Pokud jde o změnu funkce štítné žlázy, podstoupíte vyšetření a léčbu u endokrinologa.

nepravidelná-menstruace-příčiny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Kdy rozhodně jít k lékaři?

Nepravidelná menstruace nemusí způsobovat problémy, pokud jde o posun pár dní a nemáte žádné jiné symptomy. Jsou však situace, kdy je třeba řešit ji spolu s lékařem. Kdy?

  • Pokud vám menstruace vynechá 3 a více měsíců.
  • Pokud dostanete menstruaci dříve než po 21 dnech od začátku cyklu.
  • Pokud přicházejí vaše dny méně často než každých 35 dní.
  • Pokud krvácíte silněji, než obvykle během svých dní.
  • Pokud krvácíte více než 7 dní.
  • Pokud máte bolestivější menstruaci než obvykle.

Nepravidelná menstruace v pubertě

Většina dívek dostane první menstruaci ve věku 1014 let, některé dříve, jiné později. Už od první menstruace je dobré vědět, jak vypočítat menstruační cyklus – že se počítá od prvního dne menstruace do následujícího krvácení.

Během prvních měsíců je nepravidelné menstruační krvácení dost časté. Pokud však nepravidelnost pokračuje i po půl roce, je třeba navštívit gynekologa. Stejně vyhledejte lékaře, pokud jste již měly první menstruaci, a pak 3 měsíce nic.

V pubertě je délka cyklu obvykle 35 do 40 dní, a postupně se zkracuje. První menstruace jsou nestálé, což se projevuje nejen v délce cyklu, ale i v délce krvácení. Může se tedy stát, že dospívající dívka má menstruaci 2 dny, jindy 57 dní.

To všechno je normální, protože tělo je stále ve vývoji. Organismus je pod tlakem mnoha změn, včetně hormonálních. V tomto období hladina hormonů ještě kolísá, není stabilizovaná.

Kdy zbystřit pozornost?

Studie zveřejněná v magazínu Fertility and Sterility ukázala, že nepravidelná menstruace může být u těch dívek a mladých žen, které již měly cyklus stabilizovaný, výstražným signálem. Pokud po několika měsících či letech menstruace přestane „chodit včas“, může to souviset s diabetem, podváhou, obezitou, ale také vážnými poruchami příjmu potravy: anorexií a bulimií.

Tehdy je třeba co nejdříve problém řešit s psychiatrem nebo psychologem. S úpravou hmotnosti vám pomůže i gynekolog, nemusíte hned hledat výživového poradce.

Myslete na to, že menstruaci mohou ovlivnit i vnější faktory (většinu z jejich jsme uvedli v úvodu článku).

Nepravidelná menstruace a těhotenství

Těhotenství se nejprve projeví jako chybějící menstruace, ale v případě, že nemíváte menstruaci pravidelně, je nejednou těžko určit, zda jste těhotná, nebo ne.

Jak otěhotnět při nepravidelném cyklu?

Nejprve musíme vyloučit syndrom polycystických vaječníků a další onemocnění a stavy, které mohou způsobovat nepravidelnou menstruaci. Pokud máte vše v pořádku a menstruace se jen mírně odchyluje od pravidelnosti, je podstatné, abyste zjistili termín ovulace.

Takže – v první řadě je třeba obnovit pravidelnost menstruace, a pak zjistit, kdy máte plodné dny.

nepravidelná-menstruace-těhotenství
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak zjistit plodné dny?

  1. Měření bazální teploty – každý den na stejném místě, se stejným teploměrem, ve stejnou dobu, po vydatném spánku (alespoň 6hodinovém).
  2. Hlenová metoda – projevem ovulace může být zvýšen vodnatý, čirý výtok z pochvy. V době ovulace se mění fyzikálně-chemické vlastnosti hlenu – stává se vodnatějším, řidším, tažným. Tažnost hlenu znamená, že se dobře natahuje vlákno z hlenu. Dá se to dobře sledovat například rozevřením prstů ruky – hlen se vláknitě táhne.
  3. Ovulační testy – dostanete je v lékárně. V příbalovém letáku najdete přesný popis, jak a zejména kdy (při jakém cyklu) je provádět.
  4. Realizace hormonálního profilu – odběr krve (3x v cyklu) u vašeho gynekologa.
  5. Folikulometrie – ultrazvukové měření velikosti folikulů. Navštivte svého gynekologa, ten vám jistě poradí.

Jak zjistíte, že jste těhotná při nepravidelném cyklu?

Při nezvyklé nepravidelnosti a oddálení menstruace navštivte gynekologa. Ne vždy musí být zpoždění menstruace „důkazem“ těhotenství. Pokud máte nepravidelný cyklus, zbytečně budete utrácet peníze na těhotenské testy. Klidně to zkuste, ale je zbytečné, když si děláte test dříve než v druhý den opoždění menstruace.

Přesnější informace vám dá krevní test u lékaře. Krevní test je zaměřen na hladinu hCG hormonu. V případě zvýšení hCG budete dále sledována.

Krvácíte příliš často?

Pokud je to častěji než každých 21 dní, máte problém, který je třeba řešit u gynekologa. Důvodem může být dramatické zhubnutí nebo přibírání, stresující prostředí, některé nemoci a léky. Takové krvácení však může být způsobeno také:

  • pohlavně přenosnými infekcemi,
  • změnou funkce štítné žlázy,
  • problémy s dělohou – polypy a myomy,
  • nitroděložním tělískem,
  • změnou antikoncepce.
nepravidelná-menstruace-krvácení
Zdroj foto: Shutterstock.com

Nepravidelná menstruace a poruchy menstruace po 35. až 40. roku

Tři desetiletí jste měla pravidelný cyklus, ale po čtyřicítce se může všechno změnit. Mění se hladiny hormonů, což může změnit délku cyklu i samotné krvácení. V tomto období, u některých žen ještě dříve, nastává takzvaná perimenopauza, fáze před menopauzou.

Věkem začínají dramaticky klesat hladiny estrogenu a progesteronu, které jsou zodpovědné za pravidelnost menstruačního cyklu. Objevují se změny v periodicitě i délce menstruace. Kromě toho můžete mít problémy se suchostí pochvy, sníženou hustotu kostní hmoty a citlivějšími prsy.

Změny můžete vidět i na kůži. K tomu se může přidat pocit horkosti, dokonce inkontinence. V tomto období lze pociťovat i výraznější emocionální změny. Patří k nim výkyvy nálad, únava, poruchy spánku.

Přestože je vám přes čtyřicet, myslete na to, že můžete být schopna otěhotnět!

Pozor!

Abnormální krvácení v tomto věku může být signálem vážnějšího problému. Speciální, pokud jde o krevní sraženiny, špinění uprostřed cyklu, či špinění po pohlavním styku. To vše může být znakem vážnějšího zdravotního problému.

Nepravidelná menstruace a bylinky

Žádný déle trvající problém neřešte na vlastní pěst bylinkami nebo homeopatiky. Nicméně existuje několik přírodních léčiv, které dokáží upravit menstruační cyklus, pokud není způsoben vážnější poruchou.

  • Zázvor: Zmírňuje menstruační bolesti a reguluje cyklus. Udělejte si čaj z čerstvého zázvoru alespoň 1x měsíčně.
  • Skořice: Pomáhá při bolestivých křečích a nepravidelné menstruaci. Obsahuje hydroxychalkon, který reguluje hladinu inzulínu.
  • Sezamová semínka: Vyrovnávají hormonální nerovnováhu. Obsahují esenciální mastné kyseliny, které podporují optimální produkci hormonů.
  • Aloe Vera: Pomáhá při léčbě menstruačních nepravidelností  – přirozeně reguluje hormony. Vylisujte „gel“ z listu, smíchejte ho s medem a nalačno jezte 3 měsíce. Během menstruace si dejte vždy pauzu.
  • Kurkuma: Je užitečná při regulaci menstruace a vyrovnávání hormonů. Stimuluje menstruační tok a zmírňuje bolesti. Stačí, když si dáte čtvrtinu čajové lžičky do mléka nebo jídla, dokud problémy nevymizí.
nepravidelná-menstruace-bylinky
Zdroj foto: Shutterstock.com

Při ajurvédských bylinách se nejprve poraďte s vaším gynekologem:

  • Asafoetida: Tato bylinka je dlouhodobě používána v ajurvédské medicíně na řešení různých stavů – od bolestivých křečí až po nadýmání. Podporuje produkci progesteronu (ženského pohlavního hormonu).
  • Agnus castus: Léčí gynekologické problémy žen už po staletí. Používá se také k léčbě atypického těžkého krvácení, symptomů menopauzy a při porodních kontrakcích. Pomáhá regulovat menstruační cyklus  ovlivňuje hypofýzu (podvěsek mozkový).
  • Caulophyllum thalictroides: Bylinný lék po staletí pomáhá ženám z domorodých kmenů při porodech, krvácení – zmírňuje těžké krvácení.  Je třeba dodržovat bezpečnou dávku, která představuje 12 ml tinktury 3x denně.

Napsat komentář