Narkolepsie: Když usnete rychleji, než si stihnete lehnout

(Zdroj foto: AdobeStock.com)

Podle odborníků by měl dospělý člověk spát 78 hodin denně. Všechny ostatní extrémy označujeme jako spánkové poruchy.

Při narkolepsii pociťuje člověk tak velkou únavu, že ho kdykoliv přepadne nepřekonatelná ospalost.

Jedná se o chorobný a potenciálně nebezpečný stav, při kterém upadnete do pár minutového spánku, přičemž vůbec nezáleží na tom, kde právě jste.

Chorobné usínání je způsobené jiným onemocněním nebo přetažením organizmu. Proč teda člověk takto rychle usne?

Co je to narkolepsie?

Narkolepsie je chorobná spavost, kterou nedokážete kontrolovat, i když zmobilizujete veškerou svoji vůli. Průběh a frekvenci záchvatů neumíte ovlivnit ani dostatečným a pravidelným oddychem.

Nutkání na spánek přichází náhle, často i několikrát za den. Nedokážete to korigovat, takže pocit únavy nakonec vyhrává. Zároveň neexistuje způsob, jak tyto momenty předvídat.

Narkolepsii poprvé diagnostikovali v roce 1880. Do té doby byla považovaná za chronickou únavu, proto pacienty neprávem obviňovali z lenivosti.

Jak vzniká narkolepsie?

Ani po více než staletí odborníci neznají přesnou příčinu vzniku narkolepsie. Jako nejpravděpodobnější důvody uvádějí úrazy hlavy, či vážné zánětlivé onemocnění. Ukazuje se také to, že narkolepsie je dědičná.

Příznaky narkolepsie

Hlavním příznakem narkolepsie je náhle usínání, přičemž spánek trvá přibližně 20 minut. Člověk usne u jakékoliv činnosti, netýká se to pouze stereotypních úkonů.

I když pociťuje velkou tíži, nedokáže to zastavit, a probere se až po skončení záchvatu. Většinou vnímá všechno, co se okolo něj děje, ale nedokáže na nic reagovat.

Takové záchvaty se opakují pravidelně a po delší období. Později se přidají poruchy nočního spánku, z čehož vyplynou další zdravotní problémy.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Sny spojené s halucinacemi

Během narkoleptických záchvatů můžete mít různé představy. Vzhledem k tomu, že spánek je krátký, vnímáte je ve stavu částečné bdělosti, takže jsou to spíše takové malé halucinace. Pro pacienta je to velmi nepříjemné, protože nedokáže odlišit realitu od snů, a potom neví, co se okolo něj v tom čase doopravdy odehrálo.

Narkolepsie s kataplexií

Narkolepsii často komplikuje také propojení na kataplexii. Některým pacientům tehdy pouze padají věci z ruky, ale jiným během záchvatů ochabuje svalstvo, ztrácí kontrolu nad celým tělem, mohou také omdlít.

Napříč tomu, že se člověk nedokáže hýbat, vnímá všechno v okolí. Podle toho, zda se objevuje paralýza nebo pouze upadneme do klidného spánku, rozlišujeme dva druhy narkolepsie.

Diagnostika narkolepsie

Vzhledem k tomu, že je narkolepsie mylně zaměňovaná za chronickou únavu, člověk vyhledá odbornou pomoc až v momentě, kdy je nemoc v pokročilém stádiu a frekvence záchvatů se významně zvyšuje. A za kým byste měli zajít?

Nejlépe uděláte, když zkontaktujete spánkovou laboratoř. Pouze přesným monitorováním organizmu se dá určit, proč se objevuje tento problém.

Při podezření na narkolepsii vás budou zkoumat v delším cyklu, během noci i dne. Z nasbíraných výsledků vyplynou všechny spánkové problémy. U někoho potom nastupuje léčba, u jiného může stačit změna každodenní rutiny.

Zdroj foto: AdobeStock.com

Narkolepsie a úrazy

Při nástupů záchvatů je důležitá rychlá reakce pacienta, ale také lidí okolo něj. Především pokud je narkolepsie spojená s kataplexií, pacient se může vážně zranit. Vždy je potřeba zabezpečit vše tak, aby člověk během krátkého spánku pohodlně seděl nebo ležel, a aby neměl u sebe nebezpečné předměty, jako nůž nebo něco skleněné.

Také proto bychom se měli vyhýbat nebezpečným sportům, práci s rizikovými stroji nebo řízení dopravního prostředku. Právě z tohoto důvodu mají narkoleptici problémy u hledání práce, kde jsou vysoké bezpečnostní požadavky.

Kolik lidí má narkolepsii?

Podle statistik mají narkolepsii 2 1 000 lidí. Jedná se tedy o vzácnou chorobu, která je dědičná. U člověka se však nemusí objevit hned od narození, často se naplno projeví až v dospělosti.

Rozdíl mezi narkolepsií a hypersomnií

Hypersomnie je trochu jiný problém než narkolepsie – je to nadměrná spavost. Člověk pravidelně spává i víc než 10 hodin denně, napříč tomu má neustále pocit velké únavy. Na vině je buď poškození mozku, nebo jiné onemocnění. Narkolepsie je typem hypersomnie.

Hypersomnii dělíme na:

  • idiopatickou – tělo nedostatečne regeneruje, i když spíme „víc než dost“,
  • recidivující – přichází pouze v určitých obdobích,
  • postraumatickou – způsobenou úrazem nebo silným šokem.

Co dělat, když u mě odhalí narkolepsii?

Samotná nemoc se nedá úplně vyléčit – musíte brát pouze podporné léky, které stimulují nervový systém a udrží vás v stavu bdělosti. Zapracujte na kvalitním nočním oddychu, který snižuje frekvenci denních záchvatů.

Měli byste mít pravidelný režim, protože rutinou dostane svůj spánek pod lepší kontrolu. Nepřetěžujte organizmus, nepřekonávejte se v sportovních výkonech, jezte zdravou a lehkou stravu. Nezapomínejte na zajištění okolí, abyste v případě záchvatu neutrpěli úraz.

Společenská izolace

Narkolepsie někdy dostává postiženého člověka do nepříjemných společenských situací. Záchvaty mohou přijít v té nejnevhodnější chvíli, což se potom ostatním těžce vysvětluje.

Také kvůli tomu se narkoleptik vědomě vyhýbá společnosti, stává se z něj introvert. Je mu totiž nepříjemné, když usne někde na veřejnosti, například ve velké skupině lidí, která se dobře baví.

Také proto se tito lidé uzavírají do sebe a z domu vychází jen v nejnutnějších případech. To časem zhoršuje psychický stav, může se objevit také deprese. Do tohoto bodu by to nemělo nikdy dospět!

Jak se chovat u pacienta s narkolepsií?

  • Na začátku záchvatu zajistěte, aby se neudřel nebo neutrpěl úraz.
  • Během spánku ho nebuďte – probrat se musí sám.
  • Krátce po probuzení může být zmatený, za což mohou halucinace. Pouze ho uklidněte a nechejte na chvilku oddechnout, než všechno zpracuje.
  • Z pacienta si neutahujte – nekontrolovatelný spánek berte jako regulární onemocnění.

Zdroje:

https://www.czech-neuro.cz/pro-pacienty/narkolepsie/

https://www.sleepfoundation.org/articles/narcolepsy

https://www.webmd.com/sleep-disorders/guide/narcolepsy#1

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/narcolepsy/symptoms-causes/syc-20375497

https://www.ninds.nih.gov/disorders/patient-caregiver-education/fact-sheets/narcolepsy-fact-sheet

https://www.medicalnewstoday.com/articles/155244.phphttp://sleepeducation.org/essentials-in-sleep/narcolepsy/symptoms

Napsat komentář