Lupy ve vlasech: Jak se jich zbavit? Proč se objevují hlavně v zimě?

Lupy nejsou jen estetickým problémem, ale při dlouhodobém výskytu je musíme řešit i ze zdravotního hlediska.

Proč vlastně vznikají lupy?

Citlivá pokožka na hlavě takto reaguje na podráždění nebo nás upozorňuje na vnitřní problém.

Koho nejčastěji trápí lupy?

Jak vznikají lupy

Tak jako na jiných částech těla, i na pokožce hlavy dochází k pravidelnému odlupování odumřelých buněk. Jde o běžný jev, ale problémy nastanou, když se produkce odumřelých buněk nadměrně zvýší.

Tuto nerovnováhu způsobuje mikroorganismus kvasinkového původu. Když se odumřelé buňky slepují dohromady, začnou vytvářet větší šupinky –  lupy. Čím je pokožka silněji drážděna, tím je lupů více, i jejich produkce se zrychluje.

Dva druhy lupů

Suché – jde o běžné podráždění pokožky, když například použijete nevhodnou kosmetiku, zanedbali jste, nebo naopak přeháníte mytí vlasů, resp. je rizikovější roční období (zima, podzim).

Mastné – v tomto případě jde o medicínský problém, který vzniká při silném zánětu pokožky, nebo při infekčním onemocnění.

Příčiny vzniku lupů:

  • kosmetika se složkou, která vyvolává alergickou reakci,
  • mastné vlasy,
  • nesprávná hygiena,
  • nepravidelné česání,
  • zánět pokožky,
  • stres,
  • změna ročního období,
  • infekce,
  • mykóza,
  • hormonální změny,
  • užívání některých léků,
  • psoriáza,
  • genetika.
lupy šampon
Zdroj foto: AdobeStock.com

Jak vzniká zánět pokožky na hlavě?

Nejčastější příčinou zánětu je dlouhodobé dráždění pokožky. Pokud vás po použití nějakého vlasového kosmetického přípravku svědí hlava, ihned jej přestaňte používat. S velkou pravděpodobností obsahuje nějakou složku, která vás dráždí. Nemusí jít přímo o konzervační látky v kosmetice, stejný problém může vzniknout i při přírodních šamponech, když vám nevyhovuje některá z bylinek.

Zánět si na pokožku může zanést i špinavýma rukama. Stačí, když pod nehty máte nějaké nečistoty a několikrát si poškrábete hlavu, a už vznikne červené podráždění. Takovým způsobem se někdy ohlásí vnitřní problém, když jsou postiženy různé části organismu.

Lupy z nesprávné hygieny

Kdo se myje nepravidelně, vytváří si na hlavě více maziva, což škodí i kvalitě vlasů. Stejné komplikace nastávají při nadměrném mytí, když si pokožka od šamponu nikdy neodpočine, a tak se brání lupy.

Dobrá rada: Důsledně si oplachujte hlavu od kosmetických produktů, aby vám u kořínků nezůstávaly žádné zbytky. Pravidelně čistěte hřebeny a kartáče, kde zůstávají mikroby, které mohou vyvolat zánět pokožky.

Proč máme v zimě více lupů?

Za vším hledejte chladné počasí. Tak jak kvůli přechodu z vyhřátých místností do chladné zimy trpí pleť, stejně špatné je to pro pokožku hlavy. Pokožka se brání větším maštěním, ale z toho opět vznikají lupy.

Právě proto byste měli nosit pokrývku hlavy, která redukuje šok z náhlé teplotní změny. Ale ani s čepicemi to nepřehánějte – pokud je máte na hlavě velmi často a dlouho, začne vás svědit pokožka, a zase se vytvářejí lupy.

lupy seborea
Zdroj foto: AdobeStock.com

Seborea

Mastné, velké žluté lupy vznikají při kožním onemocnění seborea. Vyskytuje se hlavně u mužů, ale postihuje i miminka, teenagery či starší lidi. Seborea má kvasinkový původ, proto se jí pacienti zbavují jen těžko – opětovně se jim vrací.

Seborea se kromě lupů projevuje silným, zánětlivým zarudnutím pokožky. Doprovází ho nepříjemné svědění až pálení. Seborea se léčí pravidelným vyčesáváním, správnou hygienou, šetrným otíráním vlasů a zklidňujícími přípravky.

Lupy u dětí a miminek

U dětí vznikají lupy hlavně během dvou období. Nejprve je to krátce po narození – miminka mívají lupy až do 18. měsíce. Pak se tento problém opět ozve v pubertě, kdy nastávají větší hormonální změny.

U kojenců není třeba lupy řešit žádnými speciálními přípravky. Stačí pravidelné vyčesávání hlavičky a natírání výlučně dětským olejem. Časem tvorba lupů sama přestane a pokožka bude opět jemná. Pokud by se na hlavičce vytvářely větší zanícená ložiska, konzultujte to s lékařem.

Při lupech v pubertě pomůže zvýšená hygiena. Zejména pokud větší děti sportují potí se, měly by si obden opláchnout hlavu čistou vodou, aby je jejich pot na hlavě nedráždil. Ideální je, pokud si 3x týdně myjí vlasy speciálním šamponem a opatrně nakládají s vlasovou kosmetikou, kterou v tomto období rádi testují.

Po ukončení hormonálních změn tvorba lupů ustane.

Lupy v obočí

Pokud lupy v obočí ignorujeme, přesunou se na ostatní části těla, kde máme více chloupků. Jelikož obočí je nejblíže k vlasům, malé šupinky se objevují i ​​zde. U mužů se mohou usídlit i v uších.

Většinou jde o zdravotní problém, protože takto rychle se šíří seborea. V první řadě musíte vyřešit lupy ve vlasech, až potom ustoupí na jiných místech. Do obočí si vetřete šampon, který po chvilce opatrně vytřete navlhčeným vatovým tamponem.

 

lupy v obočí
Zdroj foto: AdobeStock.com

Lupy po porodu

Ženy v průběhu krátkého období projdou velkými hormonálními změnami. První zátěží pro organismus je samotné těhotenství, další nápor přichází s porodem a kojením. V tomto čase dochází ke zhoršení pleti, ale také k vypadávání vlasů a tvorbě lupů.

Když si organismus zvykne na nové hormonální rozložení, situace se postupně uklidní. Opět musíte dodržovat správnou hygienu a používat speciální šampony.

Šampony s antimykotickými účinky

Po nálezu lupů na nic nečekejte. Kupte si v obchodě nebo lékárně šampon, který má antimykotické účinky. Myjte si jím hlavu 3x týdně. Dobře si ho vmasírujte, aby se tyto látky dostaly do pokožky. Nezapomeňte na důkladné vypláchnutí. Vlasy si jemně vytírejte čistým ručníkem, aby se nepřenášely kvasinky.

Hygiena při dlouhodobých problémech s lupy

Pokud vás lupy sužují pravidelně, potřebujete šampon z lékárny, který má keratolytické i keratoredukční účinky. Takový šampon používejte 3x týdně. Naneste si ho až ke kořínkům a nechte působit alespoň 10 minut.

Pak ho opláchněte vlažnou, nikoliv horkou vodou, která ještě více dráždí poškozenou pokožku. Vodu jen jemně vysajte přikládáním ručníku – nemněte si jím hlavu, aby se nerozšiřovala ložiska lupů.

Hlavu nechte uschnout přirozeně. Pokud jste donuceni použít fén, hlavu si sušte pouze studeným vzduchem. Po 3 týdnech přejděte na menší frekvenci a vlasy si myjte jen 2x týdně.

Nepoužívejte žádné jiné vlasové přípravky kromě tohoto šamponu!

Prevence před lupy:

  • nemyjte si hlavu velmi často,
  • používejte jen ověřené kosmetické značky,
  • neaplikujte si na vlasy příliš kosmetických přípravků, protože neumožňují pokožce dýchání a regeneraci,
  • nemyjte si hlavu horkou vodou,
  • neškrábejte si hlavu,
  • v zimě noste čepici,
  • jezte stravu bohatou na vitamin B.
soda bikarbona na lupy
Zdroj foto: AdobeStock.com

Lupy a ocet

Jedním z nejznámějších domácích prostředků na odstraňování lupů je octová tinktura. Ve stejném poměru smíchejte vodu jablečný nebo vinný ocet. Touto směsí si na závěr mytí vlasů opláchněte celou hlavu. Kyselou tinkturu nechte působit a nevymývejte ji vodou. Pach po chvilce vyprchá a po pár použitích zmizí i lupy.

Soda bikarbona na lupy

Ze stejného důvodu lidé používají jedlou sodu. Ta zneutralizuje PH pokožky, díky čemuž dostanete pod kontrolu počet odumřelých buněk.

Připravte si jednoduchou masku, když do prášku budete postupně přilévat vodu. Vytvoříte hustou směs, kterou si nanesete přímo ke kořínkům. Nechte 10 minut působit a pak směs opláchněte čistou vodou. Jedlou sodu si můžete přidat i do šamponu, se kterým si pravidelně myjete vlasy.

Ostatní domácí rady na lupy

  • Kokosový olej – mnoha lidem již pomohl, pokožka není podrážděná a postupně se hojí její zánět.
  • Aspirin – tabletku aspirinu rozdrťte na jemný prášek, který smícháte s vodou. Pak si ho natřete na ta místa, které vás nejvíce svědí a kde cítíte nalepené šupinky.
  • Čajovníkový olej – na suché i mastné lupy dobře působí masáž čajovníkovým olejem. Léčí zánět přímo od kořínků, zabraňuje maštění vlasů. Po masáži jsou vlasy pevnější a lesklejší.
  • Ústní voda – funguje na stejném principu jako ocet a soda bikarbona. Na konci sprchování si ní opláchněte hlavu.
lupy v zimě
Zdroj foto: AdobeStock.com

Zinek na lupy

Tvorbu lupů redukujete i komplexní změnou životosprávy. Organismus někdy lupy signalizuje nedostatek některých látek, proto byste měli do stravy zařadit potraviny s vysokým obsahem zinku.

Zinek najdete v různých druzích nepražených a neochucených ořechů, v luštěninách, špenátuzelí nebo semínkách. Další důležitou složkou je vitamin B, který celkově zlepšuje kvalitu pokožky. Ten najdete v droždí nebo si ho doplňte ve formě tablet.

Omezte stres

Na tvorbu lupů má velký vliv psychologické rozpoložení člověka. Pokud jste dlouhodobě vystaveni stresu, naruší to hormonální činnost těla. Následně se zhorší stav pokožky, s čímž souvisí i její podráždění. Najděte rovnováhu mezi velkým pracovním nasazením a odpočinkem.

Zdroje:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/152844.php
  2. https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/
  3. https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp#relax
  4. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dandruff/symptoms-causes/syc-20353850
  5. https://medbroadcast.com/condition/getcondition/dandruff
  6. https://www.bioderma-sk.com/vasa-pokozka/problemy-s-lupinami-a-supinami
  7. https://dermatologie.sk/blog/novinky/seborea-co-to-je-a-ako-sa-lieci
  8. https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-treat-dandruff#section1
  9. https://www.rd.com/health/beauty/dandruff-natural-treatment/

Napsat komentář