Ječné zrno v oku: Domácí léčba nemusí vždy zabrat

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Zrak je nejdůležitější lidský smysl, a proto nám oční onemocnění umí výrazně zkomplikovat život. I malá bulka na oku nám dokáže nadělat velké starosti.

Lidé se obvykle zaleknou, když mají ječné zrno v oku. Toto onemocnění však není tak závažné, jak se na první pohled zdá. Navíc – ječné zrno většinou neovlivňuje naše vidění.

Co je to ječné zrno?

Oční ječné zrno je malá červená bolavá bulka na víčku okaVnější zrno – zpravidla ten bolestivější – se nachází při okrajích očního víčka a časem se může změnit na žlutou bulku naplněnou hnisem.

Vnitřní ječné zrno se vyskytuje na vnitřní straně víčka. Obvykle je méně bolestivé. Nejčastěji se nachází jen na jednom víčku, ale můžete mít infikovaná obě víčka nebo mít více ječných zrn na jednom oku.

Ječné zrno je poměrně časté oční onemocnění, které je typičtější pro dospělé, ale může se objevit i u dětí. Mírně vyšší výskyt onemocnění byl zjištěn mezi 30. a 35. rokem života. Ječné zrno není nakažlivé.

Nejčastější příznaky, že máte ječné zrno v oku:

  • žlutá bulka na víčku,
  • zarudnutí oka nebo očního víčka,
  • uslzené oko,
  • pocit cizího tělesa v oku (hlavně při mrkání),
  • tlak v oku,
  • bolest v okolí bulky.
ječné-zrno-v-oku-léčba
Zdroj foto: Shutterstock.com

Příčiny vzniku ječného zrna

Oční ječné zrno je nejčastěji způsobeno bakteriální infekcí. Konkrétně jde o bakterii Staphylococcus aureus, která je přítomna v 90 – 95 % případů.

Ječné zrno na vnější straně víčka může vzniknout např. při infekci lůžka, odkud vyrůstá oční řasa, či infekcí mazové žlázy. Vnitřní ječné zrno se zas tvoří při zánětu nebo ucpání Meibomových žláz (tvoří olejovitou tekutinu, která je součástí povrchu oka).

Žlázy se ucpávají hlavně tukem, prachem nebo zbytky mejkapu. Na vznik očního ječného zrna má významný vliv i stres či hormonální změny.

Ječné zrno může být také průvodním znakem blefaritidy – zánětu očního víčka. Projevuje se červenými víčky, bolestí v oku, hnisavými „ospalky“ na řasách či svěděním.

Kdy vyhledat lékaře?

Většina ječných zrn se sama vyléčí během 13 týdnů. Pokud by se příznaky nezlepšovaly nebo začnete hůře vidět, vyhledejte očního lékaře. Konzultaci vyžadují některé typické symptomy, jako horečka, nebo když se zarudnutí šíří na líce, resp. na krk.

Lidé s narušeným imunitním systémem (cukrovkáři, onkologičtí pacienti, pacienti po transplantacích, HIV pozitivní osoby) by měli navštívit lékaře, jakmile se u nich objeví první příznaky.

ječné-zrno-v-oku-příčiny
Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak mě lékař vyšetří?

Lékař vyšetří váš ječmen vizuálně – přezkoumáním očního víčka zblízka. V případě potřeby může použít zvětšující zrcátko nebo světlo.

Domácí léčba ječného zrna:

  • Teplé obklady – používáme čistý, vypraný a vyžehlený ručník. Přiložíme ho na oko, přibližně na 5 – 10 minut. Opakujeme 3 – 5x denně. Oko jemně promasírujeme. Teplý obklad pomůže uvolnit hnis z bulky. Tuto metodu používejte i jako prevenci vzniku ječného zrna, pokud jste náchylní na oční infekce.
  • Omyjte víčko dětských mýdlem – je k oku šetrnější. Nezapomínejte, že ječné zrno je obvykle vyvoláno bakteriální infekcí, a proto je nezbytné, abyste při manipulaci s okem dbali na zvýšenou hygienu rukou.
  • V žádném případě ječné zrno nevymačkávejte ani jej jinak nechytejte – hrozí přenesení infekce a vznik jizvy.
  • U malých dětí lze přikládat teplý obklad během spánku, abyste zajistili alespoň 10 – 15 minut působení. Starší děti léčíme stejně jako dospělé.
  • Děti mohou navštěvovat školku a školu. Upozorněte však personál, aby dbal na zvýšenou hygienu rukou u dítěte.
  • Používání kontaktních čoček v akutní fázi ječmene je nevhodné, stejně řasenky, oční stíny a jiná dekorativní kosmetika.
  • Léky proti bolestiparacetamol, ibuprofen, aspirin (ten není vhodný pro děti do 16 let). Před užitím léků si pozorně přečtěte příbalový leták nebo se promluvte s lékařem nebo lékárníkem.

Bližší informace o paracetamolu, ibuprofenu a aspirinu se dočtete: zde a zde.

ječné-zrno-v-oku-antibiotika
Zdroj foto: Shutterstock.com

Když nic nezabere

V případě, že tyto postupy nejsou účinné, lékař vám může předepsat antibiotika (antibiotické oční masti, tablety) nebo vpíchnout glukokortikody injekcí (kortikosteroidy jsou protizánětlivé hormony). Antibiotika se používají hlavně při riziku přenesení infekce na další části obličeje. Pokud se infekce přenese na samotné oko, většinou se používají antibiotické oční masti nebo kapky.

Některé případy (asi 1 z 10) vyžadují malý chirurgický zákrok. Během lokální anestezie je hnis odstraněn. Po operaci vám mohou převázat postižené oko, aby se rychleji hojilo. Prognóza vyléčení je při dodržování doporučení velmi dobrá.

Může ječné zrno v oku vyústit do nějakých komplikací?

Komplikace jsou velmi vzácné. Při prasknutí ječmene (a úniku hnisu) se může infekce rozšířit po tváři – tehdy nastupují antibiotika. Opakující se infekce léčíme antibiotickými očními mastmi nebo antibiotiky v tabletách.

S jakým onemocněním si lze ječné zrno zaměnit?

Podobným onemocněním je vlčí zrno (chalazion) – zánět tukové žlázy. Vlčí zrno vypadá podobně jako ječné, proto vám na rozlišení poslouží hlavně poloha bulky. Pokud se nachází na vnější části víčka, půjde pravděpodobně o ječné zrno. Pokud se bulka nachází pod víčkem, mezi řasami nebo v polovině očního víčka, jde o vlčí zrno.

Rozlišitelné jsou také podle velikosti – vlčí zrno je větší. Ječné zrno je obvykle bolestivé a hojí se do 14 dní, vlčí zrno je nebolestivé a léčba může trvat až měsíc. Vlčí zrno může významněji ovlivnit vidění.

ječné-zrno-v-oku-u-dětí
Zdroj foto: Shutterstock.com

Naše oči jsou vzácné – chraňme si je

Oči nám slouží denně, a proto bychom jim měli věnovat patřičnou pozornost. Jiné části těla si myjeme zcela běžně, ale na oči většinou zapomínáme.

Dodržování oční hygieny je základ, aby nás nepostihlo ječné zrno v oku. V případě prvních příznaků ječného zrna ihned začněme s léčbou. Pokud máme jakékoli pochybnosti, případně se objeví komplikace, obraťme se na lékaře nebo lékárníka.

Prevence vzniku ječného zrna:

  • Teplé obklady – myjte si oční víčka šetrným mýdlem.
  • Důkladně se odličte před spaním.
  • Dodržujte hygienu při používání kontaktních čoček – noste je pouze ve stanoveném časovém rozmezí. Myjte je a pravidelně měňte pouzdro na čočky. Ukládejte je pouze do roztoku na čočky.
  • Řasenku vždy vyměňte po 6 měsících používání.
  • Nepoužívejte kosmetické produkty po expiraci (po záruce).
  • V prašném prostředí (např. při práci) používejte ochranné brýle.
  • Zvyšte příjem omega-3 mastných kyselin v potravě.

Autorka je farmaceutka

Zdroje:

  1. http://www.nhs.uk/conditions/stye/Pages/introduction.aspx#Symptoms
  2. http://www.webmd.com/eye-health/understanding-sty-treatment
  3. http://www.webmd.com/eye-health/lump-eyelid#1
  4. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sty/basics/tests-diagnosis/con-20022698
  5. http://emedicine.medscape.com/article/798940-overview#a5

Napsat komentář