Abeceda těhotenství: Druhý trimestr přináší větší psychickou pohodu

(Zdroj: Shutterstock.com)

Druhý trimestr patří k těm příjemnějším obdobím těhotenství.

Pomalu ustupují nepříjemné ranní nevolnosti a termín porodu ještě není „za dveřmi“.

Začínáte shánět první věci pro své dítě a celkově se více připravujete na jeho příchod.

Radostnou novinku o novém přírůstku oznamujete rodině a přátelům, protože vám už jen těžko skočí na výmluvu typu:

 „To jsem se jenom přejedla!“

Druhý trimestr – kdy začíná a kdy končí?

V prvním trimestru jsme stále mluvili o embryu, tedy o zárodku. Během tohoto období se formovaly jednotlivé části těla a orgány. Ve druhém trimestru už mluvíme o plodu a miminko se jednoznačně podobá na člověka.

Toto průlomové období nastává kolem 12. – 13. týdne těhotenství. Zastavuje vývoj orgánů, plod roste a mohutní. Druhý trimestr končí kolem 26. – 28. týdne těhotenství.

Jak roste vaše miminko ve druhém trimestru?

Na začátku druhého trimestru přebírá funkci výživy dítěte placenta. Základy orgánů jsou vyvinuty, děťátko v tomto období roste velmi rychle. Například si můžeme představit, že v 13. týdnu je velké asi jako stroužek hrachu, v 16. jako avokádo a v 20. jako banán. Na konci druhého trimestru je velké jako zralý lilek.

druhý trimestr velikost dítete
Zdroj: Shuterstock.com

Změny ve vývoji miminka

Už tedy víme, jak miminko roste a že se podobá na zralého človíčka. Co se ještě během 2. trimestru vyvíjí a zdokonaluje?

Ve 4. měsíci těhotenství začínají dítěti růst vlásky, obočí, řasy a jemné ochlupení, které se nazývá lanugo. Tyto jemné chloupky postupně vypadají a po narození se vyskytují pouze v malém množství, pokud vůbec.

Na prstech se vytvářejí nehtíky. Dále se vyvíjejí svaly a kosti, zdokonalují se jednotlivé orgánové soustavy. V 5. měsíci (cca 20. týden) zaznamenáte první pohyby. U žen, které již byly těhotné, se pohyby objevují o 2 týdny dříve. Částečně dozrávají kosti, v dásních se vytvářejí zárodky mléčných zoubků.

Pro 6. měsíc těhotenství je typické, že dítě už slyší. Je citlivější na vyšší tóny, a nejvíce vnímá hlas matky. V bříšku je ještě mnoho prostoru, proto můžete pociťovat nejdivočejší pohyby. Dokonce, pokud se děťátko napije více plodové vody, dostane škytavku, kterou pozorujete jako nadskakování bříška.

Chlapeček nebo holčička?

V minulosti se pohlaví dítěte určovalo například podle tvaru bříška, změny vzhledu budoucí maminky, či jiných „babských moudrostí“. Dnes víme pohlaví určit téměř se 100-procentní jistotou, a to poměrně brzy.

Pro zjištění pohlaví je ideální 13. – 17. týden, ale někdy umí gynekolog určit pohlaví i v 12. týdnu. Nejběžnější a nejméně invazivní metodou, která se využívá, je ultrazvuk. Tato metoda má samozřejmě i své háčky, a sice, že dítě nemusí být správně otočeno, genitálie jsou nedostatečně vyvinuté a hodně záleží i na kvalitě ultrazvuku a zkušeností lékaře.

Vyšetření klasickým ultrazvukem lze nahradit 3D nebo 4D ultrazvukem. Pojišťovna ho však neproplácí a rodiče si ho hradí sami. K novodobější metodám zjišťování pohlaví patří DNA test z krve matky.

Zjišťování pohlaví z krve

Za normálních okolnosti se v krvi matky vyskytují malé fragmenty DNA plodu, tedy jakási základní genetická informace o miminku. Pomocí klasického odběru krve a analýzy DNA lékaři zjistí pohlaví dítěte již v 10. týdnu těhotenství.

Toto vyšetření si opět plně hradí rodiči. Na trhu existují i volně prodejné testy, ale jejich spolehlivost je v porovnání s ostatními metodami velmi nízká.

druhý trimestr prsa
Zdroj: Shutterstock.com

Změny vašeho těla během druhého trimestru

Jak jsme zmínili výše, pro vás, jako budoucí matku, začíná to příjemnější období těhotenství. Většinou už ustupují ranní nevolnosti, ustálí se i hladina hormonů. No jednotlivé části vašeho těla se začínají viditelně měnit.

Prsa

V počátečních stádiích nastává rychlý růst prs, které se připravují na produkci mléka. Kolem 20. týdne se začne v prsech tvořit kolostrum, což je hustá tekutina s vysokým obsahem bílkovin. Opravdové mléko se bude tvořit až po porodu.

Bříško

Jak roste vaše miminko, tak se zvětšuje i vaše bříško. Kvůli rychlému růstu dítěte se mohou objevit strie, a to nejen na bříšku, ale i na stehnech, bocích, prsou. Tento kosmetický problém lze eliminovat pravidelným používáním krému, tělového mléka nebo speciálních olejů.

Hmotnost

Nabírání kil během těhotenství je normální. Váhový přírůstek během druhého trimestru by měl být kolem 8 – 9 kg. Pokud to bude víc, určitě si nad tím nelámejte hlavu. Závisí to totiž od mnoha faktorů, jako váha placenty a plodové vody, váha samotného dítěte, velikosti prsou apod.

Změny nálad

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout psychickou stránku. V druhém trimestru se vyrovnávají hladiny hormonů, a tak vás na jistý čas opustí výkyvy nálad. Jako bonus se vám navíc znovu vrátí chuť na sex. Čili – samé výhody.

Zdravotní potíže

Děloha se postupně zvětšuje, a tak utlačuje vnitřní orgány. Obvyklé jsou zácpy, potíže s trávením, plynatost, pálení žáhy. S narůstajícím bříškem mohou přijít bolesti páteře, i spánek bude ke konci druhého trimestru o cosi nepohodlnější. Počítejte s tím, že při větší fyzické námaze se více zadýcháte.

druhý trimestr bolest
Zdroj: Shutterstock.com

Bolest v podbřišku

Ve druhém trimestru může být bolest způsobena tím, že děloha roste a natahuje se vazivo. Kolem 20. týdne těhotenství mnoho žen pociťuje stavy podobné kontrakcím, netrvají však dlouho a nejsou pravidelné.

Ženy ve vyšším stádiu těhotenství se často setkávají s částečným tvrdnutím bříška. Toto může nastat při větší fyzické námaze, nikdy ne v klidu, a neztvrdne celé bříško najednou. Tvrdnutí bříška nikdy nepodceňujte, může jít o předčasný porod!

Pokud se k bolestem v podbřišku přidá i krvácení, vodnatý výtok, snížená pohyblivost plodu, silné a dlouhotrvající bolesti hlavy, bolesti při močení, či bolesti v křížové oblasti, neváhejte kontaktovat lékaře.

Riziko potratu

Riziko potratu ve druhém trimestru (oproti prvnímu) výrazně klesá. Pokud se to přece stane, nejčastěji jde o důsledek vystavení toxické látce, špatného zdravotního stavu matky nebo poškození placenty.

O potratu mluvíme do 20. týdne těhotenství, později se již používá termín narození mrtvého plodu. Umělé přerušení těhotenství lze podstoupit do 24. týdne, ovšem jedině tehdy, pokud jde o geneticky vadný vývoj plodu.

Vyšetření ve druhém trimestru:

16. týden – na počátku 16. týdne podstoupíte biochemický vyhledávací test. Odeberou vám krev z předloktí, stanovuje se z ní hodnota sérového alfa proteinu. Pokles jeho hodnot může poukazovat na Downův syndrom a vzestup na rozštěp páteře. Pokud nastanou odchylky, lékaři provedou amniocentézu – odběr plodové vody. Jde o rychlý zákrok při lokální anestezii. Plodová voda se odebere přes břišní dutinu jehlou. Celý proces se sleduje pomocí ultrazvuku. Toto vyšetření spolehlivě odhalí zmíněno vrozené vady.

18. – 19. týden – morfologické vyšetření plodu (ultrazvukem). Lékař sleduje zejména délku kostí, obvod hlavičky, hledá různé vývojové chyby, kontroluje všechny soustavy – trávicí, oběhovou, vylučovací, pohlavní. Hodnotí se i množství plodové vody, poloha placenty a její charakter.

24. – 28. týden – testování matky na těhotenskou cukrovku, tzv. orální glukózový toleranční test. V lékárně stojí něco přes eura. Testování sestává z vypití vody nalačno, vypití roztoku s obsahem glukózy a několika měření cukru v krvi. První odběr se provádí před vypitím roztoku, druhý a třetí po 60 a 120 minutách. Lékař pak vyhodnotí, zda máte hladinu cukr v normě, nebo může jít o těhotenskou cukrovku.

28. týden  pokud jde o matku, která má krevní skupinu Rh-, zjišťuje se přítomnost anti-Rh protilátek v krvi matky, protože ty by mohly později způsobovat komplikace. Matek s Rh + se toto vyšetření netýká.

druhý trimestr koureni
Zdroj: Shutterstock.com

Nepříznivé vlivy kouření

Je všeobecně známo, i vědecky prokázáno, že kouření poškozuje naše zdraví. Cigaretový kouř obsahuje obrovské množství chemických látek, které působí toxicky, rakovinotvorné. Dvě nejnebezpečnější látky v cigaretách jsou nikotin a oxid uhelnatý.

V případě těhotných žen to znamená, že všechny škodlivé látky se dostávají i do krve dítěte. Kouření má nepříznivý vliv na růst a vývoj, novorozenci kuřaček mívají nižší porodní hmotnost. Zvyšuje se i počet předčasně narozených dětí. Ve vyšším věku trpí tyto děti častěji astmatem, poruchami chování a jinými zdravotními problémy.

Nejlepší rada? Přestaňte kouřit už 2 roky předtím, než plánujete otěhotnět! Tělo se do té doby zbaví všech škodlivých látek, které se do něj dostaly kvůli cigaretám. Navíc kouření snižuje schopnost početí.

Během těhotenství je nebezpečné i takzvané „pasivní kouření„. Pasivní kuřáci jsme všichni, pokud nedobrovolně vdechujeme kouř z cigaret. Jako budoucí matka byste se měli vyhýbat zakouřeným místem a kontaktu s kuřáky.

Strava během druhého trimestru

Myslíte si, že během těhotenství musíte jíst „za dva„? Není to pravda. Mnohem důležitější je kvalita stravy. Jídlo byste měli přijímat v menších dávkách a pravidelněji. Přejídání není zdravé a nadbytečná kila pouze zatíží váš organismus.

Preferujte čerstvé potraviny. Zeleninu a ovoce jezte hlavně v syrovém stavu. Upřednostňujte ovoce a zeleninu z našeho regionu, nejlépe z vlastní zahrádky. Ze stravy vylučte syrové maso (tatarák, sushi, syrový losos) a uzeniny.

Nepřehánějte to ani s mléčnými výrobky. Některé nám dokonce odebírají vápník, například tavené a plísňové sýry. Během těhotenství se nedoporučují ani zázvor, oregano, či skořice.

V každém případě byste se měli řídit svými chutěmi a vyhýbat věcem, které vám způsobují trávicí potíže.

druhy trimestr strava
Zdroj: Shutterstock.com

Cvičení a pohyb

Pokud si chcete zachovat fyzickou kondici i během těhotenství, v cvičení můžete klidně pokračovat, dokonce s ním i začít. Pokud máte rizikové těhotenství, zvýšená fyzická námaha se nedoporučuje.

Cvičení nutno přizpůsobit tak, aby nebylo nebezpečné pro vás a vaše miminko. Musíte snížit náročnost cviků, i intenzitu trvání. Cvičte 23 týdně, vždy 30 – 60 minut. Pokud se kterýkoli, že už nemůžete, zvolněte a nepřemáhejte se.

Nejvhodnější cvičení pro těhotné ženy:

  • aerobik,
  • gravid jóga,
  • speciální druh pilates,
  • tanec,
  • Kegelovy cviky  jsou výborné na posílení svalstva pánevního dna; toto svalstvo je během porodu namáhané, což může později způsobovat inkontinenci moči.

Napsat komentář