Zuby moudrosti: Dědictví z pravěku

(Zdroj foto: Shutterstock.com)

Zuby nás trápí už odmalička.

Jako miminka jsme si mohli v bolestech a teplotách hlasivky vykřičet, jako školáci jsme se šklebili svými křivolakými chrupy a čekali na zoubkovou vílu, zda nenechá něco za vypadnutý zoubek pod polštářem.

Potom nastalo období strojků a vrtání kazů. A když jsme na všechny tyto trampoty už zapomněli, a kromě čistění zubů nic víc neřešili, náhle se ozvaly ty poslední a snad nejkomplikovanější – zuby moudrosti.

Které jsou zuby moudrosti?

Zuby moudrosti jsou třetí stoličky, poslední zuby v řadě, nazývané také osmičky. Prořezávají se jen jedenkrát za život, obvykle mezi 17.25. rokem života. Podle toho dostaly i svůj název, protože při jejich růstu jsme už dospělí, a tedy moudří a zkušení.

Užitečné a nepostradatelné byly zejména v prehistorickém období, kdy sloužily na rozžvýkání syrové a tvrdé potravy, u současného člověka – přechodem na tepelně upravenou stravu – už ztratily svůj význam, protože měkká potrava nevyžaduje tak silné „mechanické zpracovávání“.

Proč máme se zuby moudrosti problémy?

Přirozeným vývojem došlo ke zmenšení obličejové části a zkrácení čelisti, zatímco velikost zubů zůstala stejná. A najednou se objevil problém – nedostatek místa, aby se poslední stoličky správně zařadily do zubního oblouku. Proto třetí stoličky mnohdy rostou směrem do líce nebo k jazyku: někdy se prořežou jedním hrbolkem, jindy zůstanou celé uložené v kosti či pod sliznicí.

Bezproblémové prořezání osmiček zažije jen každý desátý člověk. Jsou i lidé, kterým se osmičky vůbec nezaložily, nebo dokonce tací, kterým narostou malé devítky.

Jaké problémy způsobují zuby moudrosti?

Většina lidí si s osmičkami vytrpěla svoje. Nejčastěji jde o bolesti při prořezávání. Kořeny osmiček jsou totiž nebezpečně blízko větve hlavového nervu, jehož vlákna sahají k ostatním zubům. Pokud osmička při růstu tlačí na nerv nebo kořen sousední sedmičky, bolest vyzařuje do tváře, hlavyucha, nebo se maskuje za bolest všech zubů na postižené straně.

zuby-moudrosti-otok-tváře

Zdroj foto: Shutterstock.com

Prořezávání osmičky nejednou doprovází zánět, otok blízkých lymfatických uzlin nebo horečka. Tento stav nazýváme také ztížené prořezávání (tzv. dentitio difficilis). Navíc při prořezávání mohou osmičky tlakem pokřivit ostatní zuby v řadě, případně tlakem poškodí sousední sedmičku, resp. jej korunku, tedy viditelnou část zubu nad dásní.

Když se zuby moudrosti neprořežou celé, pod sliznicí, kryjící část korunky, se zachytává potrava, a tak vznikají opakované záněty, které se při oslabené imunitě mohou rozšířit na ostatní části ústní dutiny. Zuby moudrosti jsou častokrát i příčinou cyst v čelistní kosti. Cysta se může infikovat a vyvolat zánět čelisti, nebo se může zvětšovat a oslabovat okolní kost, což může vést až k zlomenině čelisti.

A když nám konečně ty „nepovedené“ zuby i vyrostou, pro ztížený přístup při čištění se obvykle rychle zkazí. Například dávivý reflex ztěžuje dokonalé vyčištění zadní plošky osmiček ze strany mandlí. Postupně se okolo osmiček ukládá plak, a opět vznikají záněty dásní či bakteriální infekce tváře, jazyka a hrdla. Někdy může dojít i k nahromadění hnisu a vzniku abscesu (dutiny vyplněné hnisem).

Kdy navštívit zubaře a jaká vyšetření mě čekají?

Zubař v rámci pravidelných ročních prohlídek kontroluje celý chrup, proto při růstu osmiček není nezbytné, abyste k němu hned utíkali. Pokud však pociťujete silné bolesti, otok nebo jiný nepříjemný pocit v okolí zadních stoliček, neváhejte a objednejte se na vyšetření.

Zubař zkontroluje chrup a pošle vás na rentgenové vyšetření. Výsledkem rentgenu je tzv. ortopantomogram – velký snímek, na kterém jsou patrny všechny zuby a přilehlé kosti. Při jejich netypickém vzhledu vás může zubař poslat na CT vyšetření, které detailněji (trojrozměrně) zobrazuje ústní dutinu. Po těchto vyšetřeních už lékař pro vás zvolí nejvhodnější postup.

Jaký postup může lékař zvolit?

Mohou nastat 4 situace:

  1. Jste jeden z 10 šťastlivců, protože máte dostatečné místo v ústní dutině a osmičky ve vhodném postavení. Nehrozí vám žádné komplikace a zuby se prořezávají bez problémů.
  2. Zuby mají dostatek místa i správné postavení, jejich prořezání však brání měkké tkáně. V tomto případě je namístě tzv. dekapsulace – chirurgické uvolnění měkkých tkání v lokální anestézii, abychom umožnili růst zubů.
  3. Osmičky nemají perspektivu plnohodnotné funkce, ale v ústech je už prořezaná dostatečná část korunky na uchycení do kleští. V tomto případe je možná jednoduchá extrakce (vytrhnutí kleštěmi).
  4. Osmičky nemají perspektivu plnohodnotné funkce, ale v ústech není ještě korunka prořezaná vůbec nebo jen minimálně. V tomto případě je nutné chirurgické odstranění osmičky (osmiček).

Zubaři mnohokrát zhotovují snímek už v pubertě, aby zjistili, zda jsou osmičky vůbec založené, v jakém jsou postavení, zda mají dostatek místa na prořezání, jaký mají tvar a kořeny. Zuby moudrosti je totiž vhodné vybrat dřív, než se začnou prořezávat. Jednak nestihnou způsobit těžkosti při prořezávání, jednak je v mladším věku chirurgická extrakce jednodušší. Postupem času jsou zuby silněji přirostlé ke kosti, vytrhnutí je obtížnější, a proto existuje vyšší riziko komplikací. Když už osmičky způsobily při prořezávání zánět, nejprve musíme vyléčit ten.

zuby-moudrosti-po-vytržení

Zdroj foto: Shutterstock.com

Jak probíhá odstraňování zubů moudrosti?

K vytržení zubu se přistupuje po absolvovaní předcházejících vyšetření. Vytrhnutí vykoná váš zubař, při komplikovanějších stavech – stomatochirurg. Dekapsulace (chirurgické odstranění měkkých tkání okolo zubu) a jednoduchá extrakce se vykonají při vědomí, v lokální anestézi. Zubař (ještě před zákrokem) vpíchne injekci s anestetikem do dásně, a vy pár minut čekáte, než látka naplno zaúčinkuje a místo znecitliví.

Chirurgická extrakce se dělá buď v lokální anestézii, nebo v celkové anestézii – většinou, když se vytahují všechny 4 osmičky najednou. Chirurgická extrakce je malý chirurgický zákrok – je potřeba odklopit měkké tkáně, někdy i odstranit část kosti (vrtačkou nebo dlátkem). Po uvolnění se osmička buď dá vytáhnout vcelku, nebo je potřeba ji rozřezat na části a vytahat postupně.

Na závěr je potřeba odstranit tzv. perikoronární vak (měkké tkáň, ze které by mohla vzniknou cysta nebo nádor). Rána se zašije 2 – 5 rozpustnými stehy; někdy se do rány vkládá drén, což je miniaturní hadička, určená na odvádění patologické tekutiny.

V době zákroku necítíte bolest, jen mírný tlak. Délka zákroku je různá, většinou jen několik minut, při komplikacích půl hodiny. Pokud vám už při pomyslení na zubaře a kleště naskočí husí kůže, můžete se s lékařem dohodnout na podaní sedativa (před zákrokem). Budete utlumení a uvolnění, a na zákrok budete mít len mlhavé vzpomínky.

Kdy není dobré zuby moudrosti vytrhnout?

Existují kontraindikace, při kterých se nedoporučuje chirurgické odstranění osmiček – například těžké srdeční a plicní onemocnění nebo záněty v ústní dutině.

Také v případě těhotenství je namístě opatrnost – trhání se obvykle doporučuje až v druhém trimestru. Pokud je potřebná i antibiotická léčba, těhotné ženy nesmí užívat antibiotika, které by mohly způsobit poškození plodu. Jde hlavně o doxycyklin či klaritromycin. Volbou jsou v tomto případě peniciliny (amoxicilin) či klindamycin.

zuby-moudrosti-v-těhotenství

Zdroj foto: Shutterstock.com

Speciální přístup a plánování zákroku vyžadují i pacienti, kteří užívají léky na ředění krve, mají poruchu krevní srážlivosti, a diabetici. Pokud se chystáte na stomatochirurgický zákrok, neměli byste být nemocní (chřipka, rýma, zánět hrdla, herpes). Žena by neměla mít menstruaci, protože během ní hrozí zvýšené krvácení a těžší průběh hojení.

Možné pooperační komplikace:

Při trhání zubu může dojít k poškození okolní sliznice a dásně, zalomení kořene, k nadměrnému krvácení, a pokud jde o horní čelist – k zatlačení do přínosní dutiny. V dolní čelisti zas hrozí poškození jazykového nebo čelistního nervu, u pacientů s oslabenou čelistí dokonce zlomenina.

I po zákroku se mohou objevit různé těžkosti:

  • krvácení,
  • otok,
  • silné bolesti,
  • ztížené otevírání úst,
  • „mravenčení“ na okraji jazyka a dolního rtu,
  • záněty čelisti.

Uvedené komplikace, nadměrné krvácení, příliš silnou bolest nebo jakékoliv neobvyklé příznaky konzultujte se svým zubařem.

Domácí péče po vytržení zubu

Po odeznění anestézie jsou první 3 dny z hlediska bolesti nejkritičtější. Na úlevu smíte užít některé volně prodejné léky proti bolesti s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, proti otoku působí ledové obklady na tvář.

Nepřikládejte však led přímo na postižené místo, zabalte ho do utěrky.

zuby-moudrosti-co-proti-bolesti

Zdroj foto: Shutterstock.com

Prvních 24 hodin si ústa nevyplachujte, aby se vytvořila plnohodnotná krevní zátka na místě, kde byl zub. Další dny vám na výplachy poslouží heřmánek nebo řepík, které mají stahující účinek. Aspoň týden se vyhněte zvýšené námaze, nesportujte. Při spánku použijte polštář navíc, aby byla hlava ve zvýšené poloze. Nepijte alkohol a nekuřte, upřednostněte kašovitou stravu, případně používejte zuby na druhé straně.

Rána se úplně zahojí asi za 2 týdny, a vy ani nebudete vědět, že jste nějakou problematickou osmičku měli. Při komplikovanějších stavech lékaři předepisují antibiotika, aby se předešlo zánětu. Je důležité, abyste je užívali správně, tedy v předepsané dávce a časových rozestupech. Určitě neukončete léčbu, když už rána nebolí, ale až když doužíváte celé balení. Vyhnete se tak případné rezistenci, tedy vzniku odolnosti bakterií vůči antibiotikům, což by se vám mohlo vymstít při další bakteriální infekci.

Pokud berete antibiotika s odstupem 2 – 3 hodin můžete užít i probiotika, případně vitamíny skupiny B.

Zuby moudrosti se vám mohou i hodit

Zuby moudrosti dokáží nadělat hodně problémů, ale rozhodně není třeba se unáhlit. Každý zákrok totiž s sebou přináší i riziko dalších komplikací.

Nedávejte si osmičky odstranit za každou cenu, v budoucnosti mohou posloužit jako závěsný aparát pro zubní náhradu. Kromě toho – nikdo zatím neprokázal výhody odstranění osmiček, pokud to nevyžadoval zdravotní stav.

Autorka studuje na FaF UK v Bratislavě

www.nhs.com

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/

Příspěvek zobrazený nejdříve na: Slovenský pacient.